
Kép: Getty Images
A szeretetnyelv fogalmát Gary Chapman alkotta meg és alapvetően a pár- és pszichoterápiában használják. A szeretetnyelv azt jelenti, ahogyan kifejezzük és megéljük a szeretetünket. Chapman szerint öt szeretetnyelv létezik, ezek:
Elismerő szavak – A dicséret, a becézés mindennél többet jelent, a szavaknak sokkal erősebb hatása van, mint a cselekedeteknek.
Minőségi idő – Mindennél többet jelent az együtt töltött idő, a megélt pillanatok és élmények. Ez lehet egy közös kirándulás, beszélgetés, bármilyen interakció, a lényeg a közösen megélt élmények.
Szívességek – Annak, aki ezt a szeretetnyelvet beszéli, a másik elköteleződése abban nyilvánul meg legfőképpen, hogy apró kis segítséget nyújt számára. Ez szinte bármi lehet: helyette elvégzett feladatok, a terhek átvállalása, azaz apró szolgálatok.
Ajándékozás – Nem luxuscikkekről van szó, hanem apró figyelmességekről. Annak a szimbóluma, hogy gondolunk a másikra akkor is, ha nincs velünk, eszünkbe jut, a kedvébe akarunk járni.
Testi érintés – Ölelések, simogatás, bármi, ami fizikai kontaktussal jár.
Értened kell ahhoz, hogy szeretve érezze magát
Ezek közül mindannyiunknak van egy elsődleges és egy másodlagos szeretetnyelve, amelyek mélyebben hatnak ránk az összes többinél. Az elmélet szerint mindenki ösztönösen, a maga szeretetnyelvén fejezi ki az érzéseit és dekódolja a másik érzelmeit. Chapman elmélete szerint, ha nem beszéljünk a párunk elsődleges szeretetnyelvét, akkor ő valószínűleg nem érzi magát eléggé szeretve.
Bár a szeretetnyelv fogalmát az amerikai író eredetileg a párkapcsolatokra és a párkapcsolati problémákra alkotta meg, a szülő-gyerek kapcsolatra is lefordítható, olyannyira, hogy ő maga is adaptálta a szeretetnyelv elméletét a szülő-gyerek kapcsolatra is egy későbbi könyvében.
Chapman azt hangsúlyozza ebben a munkájában, hogy a nevelésben minden a szülők és a gyerek közötti szeretetkapcsolaton múlik. Ahhoz, hogy gyerekünk egészségesen fejlődjön, elengedhetetlenül fontos, hogy betöltsük az ő érzelmi szükségleteit, azaz, ha számára például a testi kontaktus a legfontosabb szeretetnyelv, akkor ezáltal fogja igazán úgy érezni, hogy szeretik és elfogadják őt.
A kulcs természetesen a megfigyelés, a gyerekre hangolódás, mint oly sok más helyzetben is a gyereknevelés során. Ha reggel amint felébredt máris odabújik hozzád és esti altatás során is az a legmegnyugtatóbb számára, ha fizikai közelségben vagy, akkor elég egyértelmű, hogy számára kiemelt jelentősége van a testi kontaktusnak.
Természetesen minél kisebb gyerekről van szó, annál nehezebb beazonosítani a szeretetnyelvét, például a fizikai kontaktus minden csecsemő számára létfontosságú az életben maradáshoz. Ezek a megállapítások inkább nagyobb, már óvodáskorú gyerekekre lehetnek érvényesek. Ha képesek vagyunk ráhangolódni a gyerekünkre, akkor persze egyáltalán nem nehéz észrevenni, hogyan fejezi ki az érzelmeit leginkább és mitől érzi szeretve magát.