Ugyanígy nem állja meg a helyét az sem, hogy a legtöbb agyrázkódás sportbaleset következtében alakul ki: autó- és biciklibalesetek alkalmával, játszótereken, verekedésnél, sőt akár kisebb eséseknél is előfordulhat.
Mi az az agyrázkódás?
Az agyrázkódás nem más, mint egy traumás agysérülés. A koponya, ami védi az agyat, szerencsére nem annyira sérülékeny, ezért csak ritkábban fordul elő itt törés. Ám egy sérülés során az agy nekiütődhet a csontos koponyának, ami aztán szédülést, zavartságot okozhat, rosszabb esetben pedig súlyosabb következményei is lehetnek.
Minden fejsérülést követően nagyon oda kell figyelni a gyerekre, még akkor is, hogyha váltig állítja, hogy minden rendben van. Ez azért kiemelten fontos, mert ahogy az imént említettük, súlyosabb esetben akár komoly következményekkel is járhat az agyrázkódás. Amennyiben a gyereken az agyrázkódás tüneteit látjuk, semmiképpen se halogassuk az orvos felkeresését!
Figyelmeztető jelek, tünetek
Van, amikor a fejsérülést szenvedett gyerek elveszíti az eszméletét, de enélkül is kaphat agyrázkódást, így hiba lenne csak erre alapozni és magabiztosan hátradőlni. Ha az alábbiakat tapasztaljuk, mindenképpen számolnunk kell az agyrázkódás lehetőségével:
- A gyerek bódultnak vagy kábultnak látszik
- Esetlenül mozog és romlik az egyensúlyérzéke
- Lassan válaszol a kérdésekre
- Elveszíti az eszméletét, akár csak egy pillanatra is
- Nem tudja pontosan, hol van, mit csinál
- Nehezen emlékszik vissza az ütést megelőző vagy az azt követő eseményekre
- Furcsán, tőle szokatlan módon viselkedik
- Fejfájásra panaszkodik
- Hányingere van és/vagy hány
- Érzékennyé válik a hangokra vagy a fényre
- Homályos vagy kettős látásra panaszkodik
Jól jegyezd meg azt is, hogy az agyrázkódás tünetei nem feltétlenül a sérülés utáni percekben jelentkeznek, akár az is előfordulhat, hogy 24-72 órán belül jelentkeznek csak az agyrázkódásra utaló panaszok.
Mi történik az orvosnál?
Ha elvisszük a gyereket orvoshoz, a szakember biztosan megkérdezi majd, hogy hogyan és mikor sérült meg a gyerek, és mikor jelentkeztek az agyrázkódásra utaló tünetek. Néhány könnyű kérdést a gyerek is kap, hogy feltérképezhesse, hogy a kicsi mennyire van a tudatánál, például megkérdezheti, hogy milyen nap van vagy tudja-e, hogy hol van.
Elsősorban olyan vizsgálatokat végezhetnek, amelyek képet adnak a koordinációjáról, a reflexek és az idegek működéséről. Röntgenvizsgálatra is sor kerülhet, egy esetleges CT vagy MRI pedig kizárhatja a bevérzést vagy egyéb, sérülés okozta problémákat.
Azt érdemes tudni, hogy a gyerekek agyi regenerációja tovább tart, mint a felnőtteké, így a kicsiknél kiemelten fontos, hogy kellően kipihenjék magukat, és csak akkor menjenek újra közösségbe, ha teljesen tünetmentesek.
Nyitókép: Getty Images, Forrás: Via