
Fotó: Getty Images
Főállású anyaság: kinek jár?
A főállású anyaság elnevezés csalóka, mert az sugallja, hogy csak az anyák jogosultak azt igénybe venni. A szülői feladatokkal járó tevékenységeket főállásban azonban mind az anya, mind az apa végezheti. A hivatalos elnevezése ennek a támogatási formának éppen ezért a gyermeknevelési támogatás, vagyis a GYET.
Igényelheti az anya és apa mellett a gyám is. Csak akkor jár a GYET, ha Magyarországon saját háztartásban három vagy több kiskorú gyermeket nevel az igénylő. A támogatás független a család anyagi helyzetétől.
A főállású anyaság az alábbi feltételekkel igényelhető:
- az igénylő legalább 3 kiskorú gyereket nevel saját háztartásában
- a legfiatalabb gyerek betöltötte a 3. életévét, de még nincs 8 éves
- ha három gyerek van, akkor a legidősebb még nem töltötte be a 18. életévét
A támogatási kérelmet a Magyar Államkincstár (MÁK) honlapján, illetve kormányablakon keresztül is be lehet nyújtani, személyes, elektronikusan és postai úton.
Mennyi a főállású anyaság összege?
A főállású anyaság vagyis a GYET összege fix: az öregségi nyugdíjminimummal azonos, amely 2025-ben 28.500 Ft. Ebből a kötelező 10% nyugdíjjárulék levonása után 25.650 Ft marad, függetlenül attól, hogy a család 3 vagy több gyermeket nevel.
Jogviszonynak számít a főállású anyaság?
Igen, a GYET beleszámít a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe, sőt, nők esetében a kedvezményes nyugellátás igénylésekor a 40 év szolgálati időbe is.
Lehet dolgozni a GYET mellett?
Igen, de csak akkor, ha nem haladja meg a heti 30 órát, illetve időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés helye teljes egészében az otthonunk. A GYET után nem kell személyi jövedelemadót fizetni.
Kinek éri meg a főállású anyaság?
Láthattuk, hogy a GYET összege minimális. Azoknak érheti meg, ahol a háztartás bevételei jelentősek és a szülőpár egyik tagja (jellemzően az anya) otthon maradhat a gyerekekkel. Ebben az esetben a főállású anya a GYET miatt jogosult lesz a nyugdíjra, ám annak összege nem lesz jelentős.
Azoknak is megérheti a GYET, akik teljes mértékben otthon tudnak dolgozni vagy nem haladja meg a heti munkaidejük a 30 órát. Számukra a GYET egy többletforrás lehet.