
Kép: Getty Images
Egy amerikai óvónő, Emily Perkins egy TikTok videóban mesélt arról, hogy a szülők gyakran kérdezik tőle, mivel készüljenek fel az ovikezdésre. A pedagógus szerint azonban sem cipőt kötni, sem bármi másra megtanítani nem szükséges a kicsiket, hiszen ő azért van, hogy ezeket megoldja. Amit viszont sokkal fontosabbnak tart az az, hogy a gyerekeknek el kell fogadniuk a “nemet“.
„Mondjátok a gyereknek, hogy nem. És ez egy teljes mondat legyen. Ne tanítsátok azt nekik, hogy a nem egy vitaindító, mert ha én nem tudok nemet mondani a gyereketeknek, és ő nem tiszteli ezt, akkor gyakorlatilag taníthatatlanná válik” – hangsúlyozza videójában a 28 éves óvónő.
Mert azt mondtam…
A megosztó kérés a Parents.com szerzőjét is elgondolkodtatta. Elmondta, hogy habár ő maga a gentle parenting, azaz a szelíd, megengedő nevelés híve, ha az esti rutinról, a képernyőidőről vagy a nassolnivalókról van szó, akkor szereti meghúzni a határokat és habár a gyerekei nem mindig fogadják ezt jól, hamar beletörődnek a szabályokba és erre büszke is. Ugyanakkor az oldal kommentelői más megvilágításba helyezték számára az óvónő szélsőséges kijelentését és már nem ért vele teljes mértékben egyet.
„Először egyetértettem a videóban elhangzottakkal. A gyerekeknek tudniuk kell, hogy a társadalom nem egy szabályok nélküli hely. A szabályok biztonságot adnak és megtanítják őket tisztelettel viselkedni, hogy a közösség gördülékenyen működjön (legalábbis többnyire). A hozzászólások azonban elgondolkodtattak. A kommentelők nem azt mondták, hogy mindig igent kell mondani a gyerekeknek, hanem inkább azt javasolták, hogy finomítsunk azon, hogyan állítunk fel határokat” – írta az újságíró.
Az egyet nem értésüket kifejező anyukák szerint nem gyengeség az, ha időt szánunk a gyerekünkre és elmagyarázzuk neki a miérteket. Határt szabni párbeszéd közben is lehet és a gyerek tiltakozása nem automatikusan a tiszteletlenség vagy engedetlenség jele.
Ez az egész úgy hangzik, mint a klasszikus ‘mert csak’. A gyerekeknek tisztelettel kell viselkedniük, de mindig jobb, ha megértik a szabályok mögötti okokat, nem csak vakon engedelmeskednek
– írta egy háromgyerekes pedagógus.
Változnak az idők
A rengeteg reakcióból jól kirajzolódik, hogy a mai szülők sokkal tudatosabbak a gyereknevelésben és a legtöbben már szembe mennek azokkal a nevelési elvekkel, amelyeket korábban generációk tartottak teljesen magától értetődőnek. Ők azok, akik látják, hogy a szavaiknak és a viselkedésüknek hosszú távú hatása van. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy túl engedékenyek lennének csak azért, hogy elkerüljék a hisztiket.
Validálható mégis az óvónő kérése?
Ebben a helyzetben is látni kell, hogy nem minden fekete-fehér. Érthető, ha egy tanár, aki 10-20 kisgyerekért felelős egyszerre, nem teheti meg, hogy minden pillanatban magyarázkodjon. Életszerű lehet, hogy a pedagógus rászól egy gyerekre és egy egyszerű nemmel próbál pontot tenni egy veszélyes helyzet végére, aztán megy tovább a nap. Perkins is minden bizonnyal a szélsőséges helyzetekre próbálta felhívni a figyelmet, példaként elmesélte, hogy egyes szülők elismerték, hogy nem mernek nemet mondani, mert attól kiakad a gyerekük.
A szülők részéről ugyanakkor érthető, hogy nem szeretnék, ha a gyermekük vakon engedelmeskedjen minden helyzetben. A miértek elmagyarázásával később sokkal önállóbbá válnak és képesek lesznek egyedül is felelős döntést hozni.