Az ünnepi időszak után jól eshet egy-két zöldséges étel januárra. A Nosalty recepttárának köszönhetően mutatunk egy padlizsános-paprikás-paradicsomos szendvicskrémet, egy tartalmas levest, és egy tésztaételt, amibe hummusz is kerül!
Selymes-füstös erdélyi zakuszka
Hozzávalók
- 3 db padlizsán
- 3 közepes fej vöröshagyma
- 3 db pritaminpaprika
- 3 közepes db paradicsom (vagy 2 doboz darabolt paradicsom)
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 doboz konzerv bab (aprószemű fehérbab)
- 1 dl napraforgó olaj
- 1 db babérlevél
- 1 csipet lestyán (opcionális)
- só ízlés szerint
- fekete bors ízlés szerint
Elkészítés
- A padlizsánt és a pritaminpaprikát megmossuk. A padlizsánt hosszában kettévágjuk, majd a húsát finoman kockásra karcoljuk (vagy csak egyszerűen megböködjük villával). A paprikát csumázzuk és magozzuk ki, majd szintén böködjük át egy villával és a bordái mentén vágjuk hosszában három részre.
- Egy nagy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd helyezzük rá a paprikákat héjával felfelé, a padlizsánokat pedig félbevágott és beirdalt felükkel felfelé, kenjük be vékonyan olívaolajjal. A sütőnket állítsuk grillfokozatra vagy felső sütésre, melegítsük 200 fokra, majd addig sütjük őket, amíg a bőrük ráncosodni és enyhén feketedni kezd, a húsuk pedig teljesen puhára sül. Azért jobb, ha a grillfunkciót választjuk, mert az eredeti, erdélyi receptúra szerint faszénen sülnek a zöldségek, így ha nincs lehetőségünk erre, enyhén feketére grillezve lesz füstös íze, zamata a zakuszkának.
- Amíg pirul a paprika és a padlizsán, tisztítsuk meg a vöröshagymát és a fokhagymát, aprítsuk finomra vagy daráljuk le, majd kevés olajon dinszteljük üvegesre. Ha nem babkonzervet használunk, az aprószemű fehérbabot főzzük meg sós vízben.
- Amikor már enyhén feketére grilleztük a paprikát és a padlizsán is szép sötét, vegyük ki a sütőből, majd lefedve hagyjuk őket kihűlni. Ezután könnyedén lehúzzuk a bőrüket vagy egy evőkanállal kaparjuk ki a húsát a héjából. Daraboljuk vagy szedjük rostjaira őket, vagy egy mély tálban botmixerrel pépesítjük a sült zöldségeket.
- Az üvegesre dinszelt hagymára mehet a darált vagy mozsárba összetört fokhagyma, a sült padlizsán és a paprika, beleöntjük a maradék olajat és az apróbbra darabolt paradicsomot is. Sózzuk, borsozzuk, beletesszük a babérlevelet, lestyánt, majd 20 percig lassan főzzük, amíg kissé besűrűsödik, homogén állagú lesz. Ha igazán tökéletes ízélményre vágyunk, ezután még tegyük be bő 1 órára 150 fokra melegített sűtőbe is, hogy lassan összesülve még intenzívebb ízeket kapjunk.
- Utolsó lépésként adjuk hozzá a lecsepegtetett babot is, nagyon finoman keverjük össze, hogy ne törjük össze a babszemeket, majd további tíz-tizenöt percig főzzük vagy süssük össze sütőben.
- Ezután porciózzuk befőttesüvegekbe, majd fogyasszuk kenyérre kenve.
Az eredeti receptet ITT találod!
Toszkán bableves sütőtökkel és fodros kellel (Zuppa Frantoiana)
Hozzávalók
- 1 közepes db sárgarépa (apróra vágva)
- 1 közepes szár halványító zeller (apróra vágva)
- 1 kis fej vöröshagyma (apróra vágva)
- 400 g vörösbab (bármilyen más babbal, például fehérbabbal is elkészíthető)
- 200 g sütőtök (meghámozva és felkockázva)
- 1 közepes db burgonya (meghámozva és felkockázva)
- 400 g fodros kel (1 kisebb csokor)
- 1 l zöldség alaplé
- só ízlés szerint
- bors ízlés szerint
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 gerezd fokhagyma (tálaláskor a pirítós kenyér mellé)
Elkészítés
- A babot előző este áztassuk be.
- Az apróra vágott sárgarépát, zellert, hagymát néhány evőkanál olívaolajjal és egy csipet sóval egy vastag aljú serpenyőben, lassú tűzön főzzük meg. Hagyjuk a zöldségeket “izzadni” nagyjából 10 percig, de figyeljünk rá, hogy ne kapjanak oda, csak lassan puhuljanak.
- Adjuk hozzá az előző este beáztatott babot, és annyi vizet vagy alaplevet, hogy ellepje a zöldségeket. Forraljuk fel, majd további 15 percig főzzük.
- Merjünk ki a megfőtt zöldségekből körülbelül két merőkanállal (ha sűrűbben szeretnénk a levest, akkor a felét is lehet), turmixoljuk sima masszává, és merjük vissza az edénybe.
- Készítsük elő a fodros kelt: mossuk meg, majd vágjuk ki egy éles késsel a levelek hosszú, középső szárát, mivel ezek nagyon kemények, nem fognak megpuhulni a főzéstől sem. A leveleket aprítsuk vagy tépjük kisebb darabokra.
- Ezután mehet a leveshez az apróbb kockákra vágott sütőtök, burgonya és a fodros kel, majd öntsük fel annyi vízzel vagy alaplével, hogy ellepje (legfeljebb 1 liternyivel), és főzzük 30 percig fedő nélkül, lassú tűzön, hogy a zöldségek megpuhuljanak.
- Fűszerezzük kedvünkre, ízlésünk szerint sóval és borssal.
- Tálaljuk fokhagymával bedörzsölt, olívaolajjal megkent vagy csepegtetett pirítóssal.
Az eredeti receptet ITT találod!
Hummuszos tészta sült paradicsommal és olajbogyóval
Hozzávalók
- 250 g tészta (farfalline, durum)
- 400 g paradicsom
- 250 g konzerv bab (1 konzerv, cannelini)
- 250 g olajbogyó (fekete és zöld vegyesen)
- 50 ml olívaolaj
- só ízlés szerint
- fekete bors ízlés szerint
- bazsalikom ízlés szerint
- oregánó ízlés szerint
- 200 g hummusz
Elkészítés
- A tésztát lobogó, sós vízben 8-10 perc alatt készre főzzük, szigorúan betartva a csomagon írt főzési időt.
- Egy nagy sütőtepsibe tesszük a felezett paradicsomokat, a lecsepegtetett főtt babot és a félbe vágott olajbogyókat. Bőségesen meglocsoljuk olívaolajjal, sózzuk-borsozzuk, majd megszórjuk bazsalikommal és oregánóval.
- Az egészet alaposan összekeverjük, majd 200 fokos sütőben 20 percet sütjük.
- A megsült zöldségekhez adjuk a megfőtt és lecsepegtetett tésztát, majd hozzákanalazzuk a hummuszt is, és az egészet összeforgatjuk.
- Fogyaszthatjuk hidegen és melegen is, tálalás előtt szórjuk meg kevés petrezselyemmel.
Sütés hőfoka: 200 °C
Sütés módja: hőlégkeveréses
Sütés ideje: 20 perc
Az eredeti receptet ITT találod, egy videóval együtt, ami segíti az elkészítést!