
Fotó: Getty Images
Legyen szó a közösségi médiáról, az online játékokról vagy a tévéről, sok szülőnek gondot okoz, hogyan csökkentse az időt, amit a gyerekek a képernyők előtt töltenek. Dr. Nihara Krause klinikai pszichológus szerint a szülőknek nehézséget okoz annak felmérése, hogy mennyi a sok és azzal sincsenek teljesen tisztában, hogy milyen hatással lehet a túlzott képernyő-használat a gyerekekre. Azt tapasztalják, hogy kilengett az egyensúly, egyáltalán nem vagy sokkal kevesebb egyéb tevékenységet folytatnak a gyerekek, miközben a szülők kezéből kikerült az irányítás.
Szerinte létezik hat módszer, amivel hatásosan kezelhető a probléma.
Megérteni a világukat
Az egyik szülő a „ha nem tudod legyőzni őket, csatlakozz hozzájuk” megközelítést választotta, és végül sokkal mélyebb megértést nyert gyermekei online világáról.
„Úgy éreztem, hogy ha nem tudom legyőzni őket, akkor csatlakozom hozzájuk, így segíthetek nekik abban, hogy megtanulják bölcsen eltölteni az idejüket” – fogalmazott egy szülő.
Szülői felügyelet
Sikeres megoldás lehet, ha szabályozod a képernyőidőt, de csak úgy, ha ebbe a gyereket is bevonod és időről időre felülvizsgáljátok a korlátozó beállításokat.
Alternatívák
Vannak szülők, akik azt a taktikát alkalmazzák, hogy a képernyő helyett valami más izgalmas dolgot kínálnak.
Tárgyalás
A képernyőidővel kapcsolatos megbeszélésekbe be kell vonni a gyerekeket is. A pszichológus szerint az életkori sajátosságokat figyelembe véve, közösen érdemes megtárgyalni és kialakítani a szabályokat.
A telefonok, tévék és számítógépek sok szempontból megkönnyítik az életünket, de túl sok is lehet a jóból. Akár egészségkárosító hatása is lehet a túlzott képernyőidőnek.
A legtöbb kárt az okozza, hogy a képernyő előtt töltött idő ülő tevékenység, azaz, alig mozgatjuk a testünket, amikor nézzük a képernyőt. A túl sok ülés végül elhízáshoz vezethet, ami többek között 2-es típusú cukorbetegséget, szívbetegségeket, daganatot és demenciát is okozhat.
Az ágyban ne legyen képernyőzés
„Ez nem csak arról szól, hogy segítsük őket az elalvásban, hanem arról is, hogy megelőzzük azt a “meg kell néznem a telefonomat” érzést” – mondta a pszichológus. Egyáltalán ne legyen a telefon ott, ahol a gyerek alszik, még töltőn sem.
Változtassunk a saját hozzáállásunkon is
A saját reakciód fontos, amikor erről a témáról van szó. Dr. Krause szerint próbáljunk meg a saját reakciónkra is rálátni más perspektívából és eldönteni, hogy hosszú távon mit szeretnénk.
(The Sun)