A tudatosvasarlo.hu cikke foglalta össze, hogy mivel tudjuk csökkenteni az otthoni áramfogyasztást, sőt arra is kitér, hogy melyek azok a gépek, amelyeket a többség feleslegesnek tart.
Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint a háztartásokban használt világítás és elektromos berendezések energiafogyasztása 13,2%-a volt a teljes háztartási fogyasztásnak 2020-ban. Összehasonlításképpen ez az arány 2016-ban még csak 9,2% volt.
Rengeteg gépet használunk, hogy mennyit arról a GreenDependent Intézet szervezésében futó E.ON EnergiaKözösségek programban a résztvevő 281 háztartásra az alábbi számokat kapták:
- Átlagosan 28 háztartási gép van háztartásonként
- A felmérést kitöltők 53%-a szerint nincs olyan gépük, amit ne használnának
- Az adatokból az is kiderül, hogy a válaszadóknak átlagosan kb. harmadával több gépe van a háztartásban, mint amennyit elsőre tippeltek, azaz sokan nincsenek tisztában a berendezéseik számával és valószínűleg ezek fogyasztásával sem.
- A válaszadók szerint az 5 legfeleslegesebb vagy leginkább helyettesíthető eszköz: kenyérszeletelő, elektromos kés, elektromos fogkefe, habverő, mikró. Szinte soha nem használt eszközök: hajsütővas, DVD-lejátszó, szeletelőgép, szendvicssütő, rádió.
Spórolás szempontjából tehát az első lépés az, hogy megpróbáljuk csökkenteni az eszközeink számát. Na, de mi van azokkal az eszközökkel, berendezésekkel, amelyeket nem tudunk nélkülözni, például a nagygépek, mint hűtő, mosógép.
Az egyik szempont, ami azonnal eszünkbe juthat, hogy a régebbi, pazarló gépeket cseréljük le. Ezzel azonban az a probléma, hogy még ha módunkban is áll az összes régi gépet újra cserélni, az új gépek gyártása, csomagolása és szállítása is jelentős karbon-kibocsátással és erőforrás-felhasználással jár.
Csere helyett a tudatosvaralo.hu az alábbiakat javasolja:
- figyeljünk oda a beállításokra és karbantartásra a gépek hatékony működése és élettartamának meghosszabbítása érdekében;
- mérjük a gépeink fogyasztását fogyasztásmérővel a hatékony használat érdekében,
- ahol tudjuk, kerüljük a készenléti üzemmódot;
- javíttassuk meg a berendezéseket, ha lehet
- az olyan gépeket, amelyekre csak ritkán, alkalmanként van szükség, kölcsönözzük, használjuk közösen másokkal ahelyett, hogy még egy géppel többet vásárolnánk
Ha muszáj vennünk új gépet
- Gondoljuk át alaposan, hogy valóban fogjuk-e használni, szükségünk van-e rá. Ha muszáj vásárolni, akkor a leginkább energiatakarékos, környezetbarát modellek közül válasszunk.
- A fogyasztói szokásainknak megfelelően választunk berendezést.
- Nézzünk meg értékeléseket, összehasonlításokat a különféle típusok és márkák tekintetében.
- Az energiafogyasztás szempontjából legfontosabb az energiacímke, a környezetbarát termékjelek közül pedig az EU ökocímkéje és a német Kék angyal fordul elő leginkább elektronikus eszközökön.
Forrás: tudatosvasarlo.hu