Olyan korú gyerekekről beszélünk, akiknél még nem kérdés, hogy szükségük van délutáni alvásra, csak valamiért még sem sikerül időben lefektetni és elaltatni.
De miért nem akar aludni?
Sok oka lehet annak, hogy a baba megtagadja a napközbeni alvást. A leggyakoribb okok a következők lehetnek:
- Nem elég fáradt: a legegyszerűbb magyarázat, hogy ha sokat aludt éjszaka, nem akar majd aludni délután. Érdemes megpróbálni fokozatosan lecsendesíteni a kisgyereket alvás előtt.
- Túl fáradt: bizony ez is állhat a háttérben, bármennyire is nem tűnik logikusnak. A túl aktív babáknál gyakori, hogy túlzottan fáradtak, feszültek lesznek. Az ilyen gyerekeknek nagyon fontos a napi rutin. Túlstimulálás is okozhatja, hogy fáradt ugyan, de mégsem tud elaludni.
- A szoba túl világos: jó, ha alvás előtt beárnyékoljuk a szobát, lekapcsoljuk a lámpát és kizárjuk a túl nagy zajt.
- Éhes, fogzik, növekedési ugrásban van: mindez akadályozhatja a napközbeni alvást.
Ami segíthet:
A napi rutin nagyon fontos. Ha a baba/kisgyerek összevissza időpontokban alszik, kiszámíthatatlanok a napközbeni tevékenységek, akkor az bizony jelentkezni fog az alvásában is.
Hol itt alszik, hol ott: kötelezzük el magunkat egy fekvőhely mellett, lehet ez a kiságya vagy a szülői ágy (gondoskodjunk a baba biztonságáról!)
A baba akkor alszik jól, ha nem éhes, száraz a pelenkája, ezért fontosak ezek a körülmények is.
Amikor ébren van legyen aktív ideje: menjünk ki sokat a szabad levegőre, ha nagyobb a játszótérre, hogy kellően elfáradjon.