Különféle anyagokból, kifejezetten gyerekeknek készült kulacsokat tesztelt egy német fogyasztói portál, írja a Rizikometer Facebook posztjában. Mutatjuk, milyen megállapításra jutott a fogyasztó portál.
A legfontosabb általános megállapításuk, hogy az anyagok közül egyiket sem lehet egyértelműen jónak vagy rossznak kikiáltani, mert mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai is.
A műanyag és a fém kulacsok könnyűek, a rozsdamentes acélból vagy alumíniumból készült termékek tartósak, az üveg ivópalackok pedig könnyen tiszíthatók és semleges ízűek.
Másfelől viszont elmondható, hogy az üvegpalackok törékenyek, a műanyag kulacsokból nehéz eltávolítani az ízeket és a szagokat, a fémből készült tartók pedig deformálódnak, ha leejtjük azokat, illetve a színes bevonatuk leoldódhat a mosogatógépben. A fém és a nem átlátszó műanyag palackok hátránya az is, hogy kívülről nem állapítható meg a kulacsban lévő ital fajtája, illetve a töltöttségi szint.
A kulacs anyaga is fontos, de az is, hogy rendszeresen tisztán tartsuk, ugyanis ha nem így teszünk, akkor rengeteg kórokozó, például baktérium vagy gomba képes elszaporodni a palackban, ennek pedig komoly egészségügyi kockázata van.