Család

Kutya-, macskaharapás: mi a teendő, mennyire véd a tetanuszoltás?

A teendőnket alapvetően az határozza meg, hogy milyen súlyosságú sérülést okozott az kutya vagy a macska a gyereknek. Lássuk, mit kell tudni a szakember szerint a harapásról!
2022. Október 27.
kutyaharapás, macskaharapás
Mit kell tenni, ha a gyereket megharapja a kutya vagy a macska?

A háziállatok pozitívan hatnak gyermekünk személyiség-fejlődésére, a velük való játék pedig remek móka számukra. Ám annak ellenére, hogy a kutyák, macskák többsége barátságosnak tűnik, feltétlenül tisztában kell lennünk az általuk okozott sérülések kockázataival és a szükséges teendőkkel is. Dr. Bóta Balázst, a Bethesda Gyermekkórház gyermeksebészét kérdeztük arról, hogy mit tegyünk, ha egy kutya vagy macska megharapta vagy karmolta gyermekünket.

Teendők kutya- vagy macskaharapás esetén

A teendőnket alapvetően az határozza meg, hogy milyen súlyosságú sérülést okozott az állat – mondta el a gyermeksebész. Amennyiben a bőr mélyebb rétegei sérültek, fennáll annak a kockázata, hogy a kutya vagy a macska szájában lévő kórokozók a sebbe, és azon keresztül a gyermek szervezetébe kerülve fertőzést okozhatnak.

Dr. Bóta Balázs kiemelte, hogy fontos tisztában lenni azzal is, hogy a harapott sérülés mindig fertőzött sebet jelent, ennek a tisztítása pedig orvosi ellátást igényel!

Ne vegyük félvállról a macskaharapást sem, ami az állat nyálának szennyezettsége miatt még inkább hajlamos az elfertőződésre! Ez esetben még egy jelentéktelennek tűnő, pici, pontszerű seb esetén is szükséges orvoshoz fordulnunk! Ne várjuk meg tehát, hogy a seb duzzadttá, pirossá váljon, vagy gennycsorgás alakuljon ki! – hiszen ezek már az elfertőződés jelei. A sérülést követő hat órán belül vigyük sebészeti ügyeletre a gyermeket, ahol a seb jellegének megfelelő ellátásban részesül.

A doktor úr egyúttal arra is felhívta a szülők figyelmét, hogy egy kisgyermek esetében egy nagyobb testű állat sajnos súlyosabb – nagy lágyrész vagy csontsérülésekkel járó – sérüléseket is okozhat, ilyenkor pedig egyértelműen sürgős orvosi segítségre van szüksége a gyermeknek.

Ha azonban kisebb sebről vagy karmolásról/horzsolásról van szó, akkor akár otthoni ellátás is szóba jöhet, de ilyenkor is célszerű felvenni a kapcsolatot a háziorvossal, aki segíthet annak az eldöntésében, hogy a gyermek oltottsági állapota rendben van-e.

Oltások harapás esetén

Az állati harapások tetanuszfertőzésre gyanús sérülések lehetnek. Mivel azonban a gyermekek az életkorhoz kötött kötelező védőoltások keretében megkapják a tetanuszoltásokat, így ezek 16 éves korukig alapvetően védettséget biztosítanak a tetanusz ellen – mondta el dr. Bóta Balázs.

Ez azt jelenti, hogy egy felületesebb, harapott sérülés esetében nem kell megismételni az oltást; ám egy nagy, mély, roncsolt lágyrészsérülésnél már elképzelhető, hogy a gyermek tetanusz oltást fog kapni.

Tetanus (merevgörcs)

A merevgörcsöt valamely sebnek a Clostridium tetani baktériummal való fertőzése okozza.

A baktérium erős toxinjával károsítja az idegrendszert és az izmokat. Az izommerevség fokozatosan alakul ki, amelyekhez rohamokban jelentkező izomgörcsök társulnak, így gyakran légzési és keringési elégtelenség miatt következik be a halál. (Forrás)

Nagyon fontos megvizsgálni azt is, hogy a sérülést okozó kutya vagy macska be van-e oltva veszettség ellen. Ha idegen háziállatról van szó, akkor ezt nehezebb kideríteni, de fontos, hogy a szülő ez esetben is megpróbálja megkeresni az állat gazdáját, hogy tisztázzák a kérdést.

Amennyiben a kutya vagy a macska nem kapta meg az oltást, akkor az esetek döntő többségében az állat megfigyelése vagy a sérült gyermek védőoltása válik szükségessé (Az expozíciót okozó állatot 14 napig kell megfigyelni- szerk.)

Veszettség

Halálos, gyógyíthatatlan betegség, ami az idegrendszert támadja meg. Kórokozója a Rabies virus (Lyssavírus).

Az ember fertőzött állat (kutya, róka, macska, denevér, ritkábban egyéb emlősállat) harapásának következtében fertőződik meg. (Forrás)

Jelentési kötelezettség

Minden olyan harapási sérülést, ami a bőr áthatoló sérülésével jár, az egészségügyi ellátóknak és a szülőknek is jelenteni kell az ÁNTSZ felé, aki tájékoztatást ad a további teendőkről – tudtam meg a doktor úrtól.

Amennyiben a sérülés veszettségre gyanús, a gyermek számára a szükséges védőoltási sorozat elrendelése és az oltóanyag biztosítása is az ÁNTSZ feladata.

Ez esetben a gyermek három fázisban kapja majd meg a szükséges négy oltóanyagot (először kettő, majd egy-egy oltást).