
A lándzsás útifű teáját 6 éves kortól ajánlják (Fotó: Getty Images)
Régóta és széles körben ismert gyógynövény a lándzsás útifű, többféle formában is használják köhögés csillapítására. Kapható belőle készült szirup, cukorka, de ha a legegyszerűbb, legtisztább formában szeretnéd fogyasztani, készíts belőle teát.
Mire jó a lándzsás útifű?
Az első, ami eszedbe juthat róla, hogy a köhögés csillapítására használják. És valóban, a nyálkaoldó, gyulladáscsökkentő, a köhögési ingert csillapító, valamint immunerősítő hatása miatt nagyon jól használható a (köhögéssal járó) légúti megbetegedések kezelésére. A bükki füvesemberként ismert Szabó Gyuri bácsi gyógynövény-készítményeit forgalmazó oldal információi között olvasható a lándzsás útifűről, hogy a növény levelei olyan hatóanyagokat (aukubint, polifenolokat, flavonoidokat, poliszacharidokat) tartalmaznak, amelyeknek így együtt kiváló baktériumölő, nyálkaoldó, köptető, köhögéscsillapító és sebgyógyító hatásúak. És nem csak a száraz köhögéssel, torokfájással, torok- vagy hörgőgyulladással járó fertőző betegségek esetén lehet hatékony, hanem az allergia miatt jelentkező köhögés, tüsszögés, szemkönnyezés esetén is segíthet.
Gyereknek is adható?
Mint minden gyógyszer és gyógynövény, gyógyhatású szer esetén, itt is fontos kérdés, hogy hány éves kortól adható biztonsággal. A gyógynövények esetén nem mindig van egyértelmű ajánlás, hiszen sok növényt nem vizsgáltak ebből a szempontból laboratóriumi körülmények között. Gyuri bácsi ajánlása szerint ilyen adagolásban ajánlott fogyasztani a lándzsás útifű teáját:
- Felnőttek immunerősítés céljából napi egy csészével ihatnak belőle rendszeresen.
- Betegség esetén napi 2-3 csészével fogyasztható.
- Terhesség és szoptatás idején nem ajánlott.
- Gyerekek 6 éves kortól fogyaszthatják.
- Nekik „higítva” adjuk, vagyis ugyanannyi vízbe kevesebb teafüvet tegyünk.
Így készítsd a lándzsás útifű teát
A gyógynövények esetén nem mindegy, hogyan készíted: van, amelyiket forrázni kell, mást hosszabban áztatni, vagy kevésbé forró vízzel leönteni. A lándzsás útifű elkészítéséhez ez a javaslat:
- 2 teáskanálnyi füvet tegyél egy csészébe (ha gyereknek készíted, egy teáskanálnyi elég)
- Forrázd le 2-3 dl forró vízzel
- Hagyd állni 10 percig
- Szűrd le
- Igény szerint kevés mézzel ízesítheted, de ha lehet, inkább édesítés nélkül fogyasszátok
- Gyerekek maximum 2, felnőttek legfeljebb 3 csészényivel fogyasszanak naponta, a tünetek enyhüléséig
Ha nem teát, hanem valamilyen lándzsás útifüvet tartalmazó készítményt választhatsz, ott eltérhet az életkori javaslat – minden esetben tartsd be a gyártó ajánlását.
Fontos tudnivalók
- Ha a köhögés erősödik, vagy 2-3 nap után sem javul, vagy magas lázzal, erős torok- vagy egyéb fájdalommal, esetleg nehéz légzéssel jár, akkor forduljatok orvoshoz.
- A gyógynövények használata nem helyettesítheti a szakszerű orvosi diagnózist és terápiát.
- Ha a gyerek allergiás bármilyen gyógynövényre, a lándzsás útifű használata előtt kérd ki az orvos véleményét, tanácsát.
- Akkor is konzultálj orvossal, mielőtt a teát adnád, ha a gyerek bármilyen gyógyszert szed.