Család

Leárazások – amit semmiképp ne vegyél meg akciósan se

Ha az ünnepek utáni leárazások és akciók téged is csábítottak már olyan ruhák megvásárlására, amiket aztán soha fel sem vettél, most segítünk, hogy óvatosabb legyél, és ne költs feleslegesen – egy stylist tanácsai következnek.
2024. December 26.
Anyuka vásárol a kisbabájával leárazásokon, akciósan

Fotó: Getty Images

Nem tökéletes a mérete, egyetlen meglévő ruhádhoz sem passzol, de a leárazáson 50 százalékkal olcsóbban a tiéd lehet, hát hogy lehetne már ott hagyni – ismerős? Az ünnepek után rengeteg akcióval igyekeznek az üzletek megszabadulni a megmaradt árukészlettől, és bizony a leárazások sokunkat csábítanak arra, hogy olyasmit is megvegyünk, amire egyébként nem adnánk ki pénzt, mert felesleges vagy mert drágának találjuk. Mintha a megspórolható százalékok elhomályosítanák az ítélőképességünket, aminek persze az a vége, hogy nem hogy nem spóroltunk, hanem egy csomó pénzt feleslegesen adtunk ki. És nem győzünk utólag bosszankodni, hogy mennyi minden hasznosabb dologra költhettük volna ezt az összeget. Ha ruháról van szó, különösen érdemes ellenállni a százalékok, akciók, többet-kevesebbért típusú ajánlatoknak, hiszen a textilipar az egyik leginkább környezetszennyező iparág, és elképesztően nagy, egyre nagyobb a megtermelt és kidobott ruhák mennyisége. Az akciók bizony újabb és újabb ruhák vásárlására ösztönöznek, sokszor feleslegesen, ami miatt jelentősen nő a textilhulladék mennyisége. Az akciók szuperek, ha tudatos vagy, és csak azt veszed meg, amire szükséged van, vagy amit valóban tudsz majd később is használni. Balogh Viktória stylist, divatszerkesztő tippjei segítenek abban, mi az, amire érdemes nemet mondanod, bármennyire is le van árazva.

Ne vedd meg, bármilyen olcsó

Általánosságban igaz, hogy a nagyon jellegzetes, különleges, speciális trendet képviselő darabok hamar kimennek a divatból, de az is, hogy azért ezt nem kell olyan komolyan venni. Ha neked tetszik, ha passzol a stílusodhoz, hordd – stylist szakértőnk szerint nem annyira a stílust, mint a praktikus szempontokat érdemes figyelembe venni. Szerinte ezek a legfontosabb ismérvei az olyan daraboknak, amiket inkább ott kell hagyni az üzletben (vagy nem szabad hozzáadni az online kosárhoz).

1. Figyelj az anyagra

Bármennyire olcsó és bármennyire trendi is, ha egy ruhának kellemetlen az anyaga, szúr, irritál, akkor tilos megvenni – nem ér annyit, hogy órákon keresztül rosszul érezd magad benne. A műszálas, „érezhetően műanyag” darabokkal is legyél kritikus, lehet, hogy felvéve azonnal nem tűnik fel, de egy-két órán belül rossz érzés lehet a viselésük.

2. Nézd a minőséget

A láthatóan gyengén megvarrt, rossz minőségű, rosszul felvarrt gombbal, zipzárral ellátott ruhákra se költs inkább, még akkor sem, a csupán egy szezonban gondolkodsz. Több lesz vele a bosszúság, mint az öröm.

3. Mikor veszed fel?

Legyél kritikus az olyan jópofa ruhadarabokkal és kiegészítőkkel, amiket egy évben csak egy bizonyos napon tudsz viselni, amúgy meg ott porosodnak a szekrényben. Tényleg megéri beruházni egy ilyenre, arra az egyetlen alkalomra? Nem épp környezetkímélő hozzáállás.

várandós anya babával a karján ruhát válogat

Kép: Getty Images

4. Mennyi van belőle?

Van olyan ruhadarab, amiből sok van – és megláttál még egyet szuperolcsón? Érdemes átgondolni, tényleg szükséged van-e még egyre, csak azért, mert kedvező az ára, vagy a többit sem igazán tudod kihasználni?

5. Ha nem passzol, ne vedd meg

Hányszor vettél már úgy olcsón ruhát, hogy majd belefogysz, vagy majd elviszed varrónőhöz, aki átalakítja? És hányszor történt ez meg valóban? A motivációs ruha kifejezés nem igazán helytálló egy nagyon olcsó darab esetén, hiszen valójában nem igazán motivál arra, hogy tényleg tegyél a célodért. Hidd el, akkor jársz igazán jól, ha olyan darabokra költesz, amik passzolnak rád, jól állnak és kényelmes viselni őket, nem feszengsz bennük.

6. Csak azért, mert divat?

Mindenhol ezt látod, mindenki ezt hordja, és bár te nem igazán érzed a sajátodnak, de nem akarsz le- vagy kimaradni… Na ez az a helyzet, amikor nem szabad kiadni a pénzt még a nagyon leárazott darabokra sem. Ne költs olyan darabokra, amikben bizonytalan vagy, amiket nem egyértelműen jó érzés viselni – a pénztárcádat és a környezetet is kíméled ezzel.