
napokon keresztül 38 fok felett lesz a hőmérséklet! (Forrás: Getty Images)
Harmadfokú hőségriasztás!
Nem csillapodik a forróság, sőt még fokozódik is az időjárási helyzet. Ezért a most érvényben lévő másodfokú hőségriadót, szombattól a legmagasabb, hármas fokozatúra emeli azt az országos tisztifőorvos, vagyis életbe lép a vörös kód.
A Népegészségügyi Központ hőségriasztásokkal foglalkozó szakértője úgy nyilatkozott az RTL Híradónak, hogy még sosem szembesült ilyen előrejelzéssel, mint ami az elkövetkezendő napokra szól.
„A hétvégére és a jövő hét elejére olyan előrejelzést kaptunk, olyan térképes ábrázolást, amit én még az eddig munkám során, ami majdnem húsz év, nem tapasztaltam. Ez azt jelenti, hogy három egymást követő napon az egész roszág, az egész Kérpát-medence vörös színnel van jelölve, vagyis mindenütt 29 °C fölött várható a napi középhőmérséklet; tehát a csúcshőmérséklet 38 °C fölött lesz”
– mondta Páldy Anna, környezetegészségügyi szaktanácsadó.
A szakember javaslata szerint a hőség elviselésében segíthet:
- a többször langyos vizes zuhany,
- a párásítós ventillátorok,
- a napközben besötétített lakás.
Hogy mi segíthet ilyenkor az alvásban, arról itt írtunk:
40 fok fölötti maximum!
A HungaroMet Zrt. meteorológusa a jövő hétre várja a legnagyobb forróságot.
„A jelenlegi számítások most úgy mutatják, hogy a kánikula majd hétfőn, illetve kedden fog tetőzni. Ekkor előfordulhatnak olyan helyek, ahol akár 40 °C fölött alakul majd a maximum
– erősítette meg Mráz Anna meteorológus.
A legfontosabb, hogy eleget igyunk! Az orvosok szerint, a szokásos mennyiség akár kétszeresére is szüksége lehet ilyenkor a szervezetünknek, és ügyeljünk a sópótlásra is! A pici babák könnyen kiszáradhatnak, rájuk fokozattan figyeljünk!
A MÁV-csoport több helyen is vizet oszt az utasoknak.
Arra kérnek mindenkit, hogy akinek nem muszáj, ne menjen utcára, de mindenképpen kerülje a kinti tartózkodást délelőtt 10 és délután 15 óra között! Ha csak pár percet tartózkodunk a szabadban kenjük be magunkat, és mindenekelőtt a gyerekeket.
Több megyében pedig tűzgyújtási tilalom is életbe lépett.
Enyhülésnek a jövő hét második feléig nincs esélye.