Claude Mensch oktatási miniszter szerint a kisgyerekek még nem állnak készen arra, hogy önállóan kezeljenek egy internetkapcsolattal rendelkező eszközt. “Ha nem ellenőrzik őket, az okostelefonjukon nem megfelelő tartalmakkal találhatják szembe magukat. Az általános iskolákban is tapasztalható az online zaklatás. A közösségi média használata nem a gyermekeknek való. Az iskolában készült fotókat és videókat gyakran kiskorúak osztják meg” – magyarázta a miniszter, hozzátéve, hogy az okostelefonok azzal a veszéllyel is járnak, hogy “a tanulók már nem játszanak egymással a szünetekben, hanem szenvtelenül böngészik a telefonjaikat”.
Ami a középfokú oktatást illeti, a kormány úgy döntött, hogy a tanulóknak a tanórák elején le kell adniuk mobilkészüléküket, de az óra befejeztével visszakapják. Ezen túlmenően minden iskola maga dönthet úgy, hogy az okostelefonok használatát tovább korlátozza, különösen bizonyos korcsoportok esetében, a tanórák vagy az épület meghatározott területei szerint.
A kormány döntésének az is az előzménye, hogy a mobiltelefon használatának iskolai betiltását szorgalmazó polgári petíciót már elegendően aláírták ahhoz, hogy az ország parlamentjében vitát folytassanak erről a témáról. Az oktatásban és tudományban dolgozók szakszervezete is arra szólított fel, hogy az iskoláknak a mobiltelefon használatában “korlátozott zónává” kell válniuk, különösen az online zaklatás elleni küzdelem érdekében. Michel Reuter szakszervezeti szóvivő szerint a tanároknak “világos pedagógiai koncepciókra van szükségük a digitális médiával kapcsolatban, mivel a tanórákon számítógépeket, táblagépeket és e-könyveket használnak”.
A határozat végrehajtásának részleteit az elkövetkező hetekben határozzák meg az alapfokú oktatásban érintettekkel. A tiltás jövő évben, a húsvéti ünnepek után lép életbe, előtte tájékoztatót és figyelemfelkeltő kampányt indít a kormány a szülők számára.
(MTI)