Család

Mamahotel: vannak, akik negyvenévesen még otthon laknak, mások inkább szerényebben élnek, de elköltöznek 20 évesen

Nem egységes az európai gyakorlat: vannak országok, ahol inkább nehezebben, de önállóan élnek a fiatalok, máshol a kényelem fontosabb, mint az önállóság.
2025. Január 30.
otthon

Kép: Getty Images

2023-ban egy olasz nő pert nyert a két, 40, illetve 42 éves fiával szemben, akik nem voltak hajlandók elhagyni a mamahotelt, írja a Qubit. A déli országokra és Kelet-Európára is jellemző, hogy a fiatal felnőttek sokáig otthon élnek. Persze emögött több ok is állhat, lehetnek kényelmi szempontok és ott van a lakhatási nehézség is.

A problémás ebben nyilván az, amikor egy még a szüleivel, a kis szobájában élő fiatal felnőtt nem járul hozzá a lakhatási és egyéb megélhetési költségekhez sem, azaz mondjuk közel 40 évesen is úgy él, mintha gimnazista lenne. Persze ezt a “választást” sokszor a kényszer szüli: a munkalehetőség hiánya és a magas lakhatási költségek. De például Észak-Európában a fiatal felnőttek inkább a szerény, de önálló életet választják ahelyett, hogy a szülők nyakán maradnának. Ők már akár 18-20 éves korukban elköltöznek otthonról.

A Qubit Betűtészta podcastjében Murinkó Lívia, a a KSH Népességtudományi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa beszélt a mamahotel jellemzőiről, a szülők és a gyerekek között feszülő ellentétekről és arról, hogy az idősebb vagy a fiatalabb generáció tagjai élnek-e inkább a lehetőséggel.