
Kép: Getty Images
A kötőhártya-gyulladás oka
A kötőhártya-gyulladást általában egy kifejezetten erősen fertőző betegségnek tartják. Kialakulásnak oka rögtön meg is válaszolja, hogy fertőző-e a betegség vagy sem. Okozhatja allergiás reakció, idegen test, kisbabáknál a könnycsatorna-elzáródás, valamint vírusos és bakteriális fertőzés is. Csak az utóbbi két esetben fertőző a betegség. Különösen fertőző az adenovírus által okozott kötőhártya-gyulladás.
A kötőhártya-gyulladás tünetei
A kötőhártya-gyulladás (conjunctivitis) során a kötőhártya erei kitágulnak, a szemfehérje pirossá válik. A betegség általában mindkét szemet érinti, ritkábban csak az egyiket. A főbb tünetei:
- vörös szemek
- égő érzés vagy idegentest-érzés
- viszketés
- sárgás vagy zöldes váladékozás
- összeragadt szemek, szempillák
- könnyezés
- duzzadt bőr a szem körül
- fényérzékenység
Meddig fertőz a bakteriális kötőhártya-gyulladás?
A bakteriális kötőhártya-gyulladás a tünetek megjelenésétől továbbadható, egészen addig, amíg a szemekből váladék ürül. Az antibiotikumos kezelés megkezdése után 24 órával viszont már jelentősen visszaszorul a fertőzés veszélye.
Ezzel szemben a vírusok által okozott kötőhártya-gyulladás már a tünetek megjelenése előtt is fertőz. A teljes gyógyulásig fertőzhet.
Hogyan terjedhet a kötőhártya-gyulladás?
A kötőhártya-gyulladás közvetlen érintkezéssel, köhögéssel, tüsszentéssel, valamint szennyezett tárgy vagy érintés útján (megdörzsöljük a szemünket és a kezünkkel adjuk át) fertőz.