A vörhenynek is nevezett skarlát egy bakteriális fertőzés, amit a Streptococcus pyogenes baktérium okoz. Tudni kell róla, hogy kezelés nélkül nemcsak lassabban és fájdalmasabban gyógyul, hanem hosszabb ideig lehet fertőző is.

Megfelelő kezelés nélkül lassabban gyógyul a skarlát és tovább is fertőző (Fotó: Getty Images)
A skarlát általában torokfájással és magasba szökő lázzal kezdődik, majd jellegzetes kiütések jelennek meg a testen, leginkább a törzsön. Tipikus tünete az úgynevezett málnanyelv, amikor a nyelv megduzzad, kipirosodik és málnamaghoz hasonló, fehér pöttyök borítják.
A torokban fehér lepedék alakulhat ki, és gyakori panasz a fáradtság, gyengeség, elesettség. Mindezek alapján a skarlát diagnózisa könnyen felállítható mind gyerekeknél, mind felnőtteknél, így a megfelelő antibiotikumos kezelés is gyorsan elkezdhető.
Meddig fertőz a skarlát?
Az antibiotikum-kúra nemcsak a kínzó panaszok enyhítése miatt fontos, hanem azért is, hogy a betegség szövődménymentesen gyógyulhasson. Ha ez elmarad, nagyobb eséllyel alakulhatnak ki komolyabb problémák, amiket szerencsésebb (és ma már könnyű is) megelőzni.
A másik lényeges indok az antibiotikum szedése mellett skarlát esetén, az a betegséget okozó baktérium fertőzőképességének csökkentése.
- A skarlát már a tünetek megjelenése előtti 2-5 napban fertőző lehet, és a megfelelő kezelés nélkül akár 2-3 hétig(!) is ragályos lehet
- Ha viszont kezdetét veszi az antibiotikumos kezelés, a skarlátfertőzés esélye már a gyógyszer bevételét követő 24 órától kezdve jelentősen csökken
Így terjed a skarlát
A skarlát legkönnyebben cseppfertőzéssel, azaz köhögéssel, tüsszentéssel terjed, de közvetlen érintéssel is össze lehet szedni. A beteg által használatba vett játékokkal, evőeszközökkel is tovább adható, ezért söpör végig gyakran az óvodás csoportokon, iskolai osztályokon, illetve a családon belül.
Ha elkezdődik az antibiotikumos kezelés, és a beteg láztalan, illetve jobban érzi magát, akkor már 2 nap után visszatérhet a közösségbe, antibiotikum nélkül azonban 2-3 hétig otthon kell maradni.
Fontos!
Ha gyereknél vagy felnőttnél felmerül a skarlát gyanúja, mielőbb fel kell venni a kapcsolatot a háziorvossal, hogy a szakember felállíthassa a diagnózist és mielőbb kezdetét vehesse a célzott kezelés.
Fotó: Getty Images