Család

Melegkiütés: erről ismerhető fel

Meg lehet előzni a melegkiütést? És már jelentkezik, mit kell tenni?
2024. Augusztus 10.

A melegkiütés (vagy más néven miliaria) legvalószínűbb oka az, hogy a verejtékmirigyek kivezető csövei szűkösek, így a verejték nem tud távozni, a bőr rétegei közé kerülve gyulladást okoz. A közhiedelemmel ellentétben a melegkiütés nemcsak csecsemőknél és kisgyerekeknél fordul elő, hanem időnként felnőtteknél is.

baba

Kép: Getty Images

Megjelenhet az arcon, lágyék részen, hónaljban, háton, tarkón, mellkason és a pelenka alatti területen is. A melegkiütés kicsi, duzzadt, többnyire fehér közepű. Ha a kicsinek nincs más tünete, nem bágyadt, lázas, akkor minden valószínűség szerint melegkiütése van.

Így próbálhatjuk megelőzni

Arra figyeljünk, hogy jól szellőzőn a bőre: jól szellőző, laza ruhákba öltöztessük a kicsit, sőt, ha tehetjük, otthon vagyunk, ne is adjunk rá semmit. Segíthet, ha napközben többször is hűvös vagy langyos vízzel átmossuk, lezuhanyozzuk a gyereket, ez a kánikulában egyébként is jólesik.

Ha már kialakult a melegkiütés…

Ha az esztétikai problémán túl más panaszt nem okoz, akkor a melegkiütés általában nem igényel különleges kezelést, magától múlik. Marad a hűsítő zuhany és mindenképp kerüljük el a hintőpor és a rázókeverékek használatát, ugyanis ezek a készítmények kitűnő táptalajt biztosítanak a bacilusoknak. Ha azt látjuk, hogy a kicsi vakarózik, mindenképp mutassuk meg orvosnak a kiütéseket.