
Fotó: GettyImages
A milleniál (Y generáció) és az azt megelőző generációk gyerekkorában rendszeresen hangoztak el olyan toxikus frázisok a szülők szájából, amit ma már nem is ismernek a mai gyerekek (szerencsére). Az „amíg az én házamban élsz, azt csinálod, amit mondok” vagy a „ha leesel, még jól el is verlek” kifejezések annak idején a legtermészetesebbek voltak, ez ma már a gentle parenting fénykorában szinte elképzelhetetlen.
A mai kisgyerekes szülők sokkal tudatosabbak a gyerekeikkel, nagyobb hangsúlyt kap a kicsik lelki és mentális fejlődése, a szelíd nevelés módszerének köszönhetően pedig kiemelt szerepe van a kötődésnek és a tekintélyelvű szülő-gyerek viszonyok sem jellemzőek manapság.
Miről szól a TikTok trend?
A videókban a szülők leülnek a gyerekeikkel, és megkérik őket, hogy egészítsenek ki régi, toxikus nevelési mondatokat. Ám mivel a gyerekeket ma már egészen más szellemben nevelik, a válaszaik a lehető legártatlanabbak és szerencsére teljesen helytelenek.
Néhány generációval ezelőtt a szülők inkább büntettek, mint kompromisszumot kerestek. A gyerekeknek engedelmeskedniük kellett, mintsem önmagukat kifejezniük és bocsánatkérés vagy magyarázat sem sűrűn hangzott el a felnőttek szájából. A legfiatalabb generáció ezt már nem nagyon tapasztalja, emiatt az ismert mondatokat eszükbe sem jut fenyegetően befejezni, helyette olyan kedves és szívmelengető gondolataik vannak, amitől könnybe lábad a szülők szeme.
„Amíg az én kenyeremet eszed” – kezdi az anyuka, majd a kisfia úgy fejezi be: „addig velem vagy”. Aztán jön a következő, amiből kiderül, hogy a mai generáció sokkal empatikusabb: „Ha elesel…” és érkezik a válasz: „felsegítelek”.
A jelenség nem csak hazánkban tapasztalható, hanem a teljes milleniál generációban a világ bármely részén, így külföldi videók is készültek, hasonló típusú mondatokkal.