Egészségügyi dolgozók, rendőrök, tűzoltók, vendéglátósok és más, karácsonykor is elengedhetetlen munkakörben dolgozók számára az ünnep napjai az átlagtól eltérő logisztikát és kreativitást igényelnek. Hogyan élik meg az ünnepeket azok a családok, akiknek alkalmazkodniuk kell a szülők munkarendjéhez? Cikkünkben azt is bemutatjuk, milyen alternatív megoldásokat találnak arra, hogy a karácsony meghittsége ne vesszen el.
„A repülőknek menniük kell”
Juditnak két lánya született karibi származású férjétől, akivel azóta külön folytatják életüket. Judit légi forgalomirányítóként dolgozik Angliában, így egyedülálló szülőként nem mindig tudja megoldani, hogy beosztása kedvezzen az ünnepeknek. Amikor csak teheti, lányaival együtt hazautazik családjához Magyarországra, vagy a nagyszülők, rokonok látogatnak ki hozzájuk, de vannak olyan karácsonyok, amit kénytelen a munkahelyén tölteni. Ő azonban ilyenkor sem esik kétségbe, eddig mindig megoldotta, hogy az ilyen ünnepek is hangulatosan teljenek. „A lányaim már az én műszakos légiforgalmi irányító életembe születtek bele, így megértik, hogy nem minden évben tartjuk úgy az ünnepeket, mint mások. Voltak karácsonyi napok, amik teljesen máshogy teltek. Én munkában voltam, így előfordult, hogy a lányaim jöttek velem. A karácsonyi vacsorát is a kollégáimmal együtt ettük meg.
Idén Judit szerencsésnek mondhatja magát, mivel szabadnapjai karácsony napjaira esnek, így haza tudnak utazni Magyarországra. Ám amikor nincs így, az ünnep akkor is boldog, hiszen mindenképp a gyerekeivel tölti. „A repülőknek menniük kell, és egyedülálló szülőként nincs sok választásom, amikor nincs bébiszitter. A gyermekeim jó viselkedése miatt engedélyt kapok a főnökségtől, így meg tudom oldani, hogy bejöjjenek velem. Tavaly éjszakás műszakban voltam, így a vacsora után a földön aludtak a lányok, amíg én dolgoztam, Gabi hallgatta, ahogy a pilótákhoz beszélek, miközben Livi nézte a repülőket, és rajzolt.”
Ne ragaszkodjunk túl szigorúan az ünnep bizonyos elemeihez!
Havasi Tünde szakpszichológus hangsúlyozza: az ünnepi hangulat és az azzal járó érzelmi feltöltődés nem egy konkrét naptári dátumhoz kötődik, hanem a közösen megteremtett élményekhez, a családtagok érzelmeihez és szándékaihoz. Az ünnepi időszak lehetőséget ad szeretteinkkel való érzelmi kapcsolódásra, a hála kifejezésére, valamint arra is, hogy megállítsuk a mindennapi küzdelmeinket egy kis időre. Az ünnepi ráhangolódás egyfajta rituálé, ami segít megteremteni azokat a kereteket, melyekben a szeretteinkkel újra tudjuk élni az összetartozás érzését, még akkor is, ha az ünneplés nem a megszokott időpontban történik.„Ha rugalmatlanul, túl szigorúan vesszük a szokásokat az ünnepek alatt, annak általában a meghitt hangulat helyett éppen ellenkező hatása lesz. A megfelelés miatt kötelességnek is tűnhet, kiüresedhet az ünnep hatalmas feszültséget generálva a családtagok között. Az eltérő időpontban történő ünneplés nem veszteség, hanem lehetőség arra, hogy kreatívan alakítsuk ki családunk ünnepi hagyományait. Ha átkeretezzük magunkban a dolgot, valójában nyugodtabbá, békésebbé és szeretetteljesebbé tehetjük a karácsonyunkat.”
Ahány család, annyi nehézség
Ha valaki nem is dolgozik karácsonykor, az ünnep körül feltorlódott munka és elfoglaltság akkor is megterhelő lehet. Ilyenkor az ember gyakran érzi: ahhoz, hogy békés legyen a karácsony, előbb “bele kell halnia”. Erről ír sok szülő a neten: „Feltorlódott a munka év végére, indulnak új céges projektek, állandó a hajtás. Egy hétvége alatt minden ajándékot beszereztem, megvettem a fát. Sokéves hagyomány ellenére idén nem sütök, azt is rendelem. Akkor is dolgozom pár órát, amikor nem kéne, hogy ne ússzak el. Nem egyszerű” ‒ írja egy hozzászóló.
Egy másik kommentelő egy nagy üzletlánc egyik boltjában dolgozik, ami csak egy rövid időre tart zárva karácsony alatt. Ők a beosztáson kívül más, az ünnepet nagyban érintő problémával is küzdenek, melybe sokan talán bele sem gondolunk: „Nálunk nemcsak az a kihívás, hogy otthon legyünk a három napból legalább valahányat, hanem azzal is, hogy mire elérjük a karácsonyt, olyan általános csüggedés vesz rajtunk erőt, amit csak nagyon nehezen lehet legyűrni. Mi egészen a szentestéig csak annyit látunk az ünnepekből, ahogy az emberek ölik egymást az árucikkekért, üvöltenek velünk, ha valamit félreütünk a kasszában, vagy nem találunk többet belőle a raktárban. Azért is mi vagyunk a hibásak, ha 24-ére elfogy a vaj vagy a mák. Mire hazaesünk, már semmi kedvünk az egészhez. Így azért nagyon nehéz ráhangolódni.”
A benzinkúton dolgozó háromgyermekes édesanya, Lea szintén nem tud változtatni az ünnepi nyitva tartáson, ráadásul minden kollégája ugyanazt szeretné: otthon tölteni a karácsonyt.
„Hivatkozhatnék arra, hogy három gyerekem van, így nekem több jogom van kérni, hogy ne kelljen dolgoznom, de valahol a fiatal munkatársak is joggal kérik ugyanezt. Nem lehet mindent az ő nyakukba varrni, akármennyire kényelmes lenne. Nekik is van családjuk, szüleik, barátaik, párkapcsolatuk, nem lenne igazságos. Így marad az, hogy évekre visszamenőleg vezetjük a nyilvántartásban, hogy ki melyik nap volt beosztva, így minden évben valaki másnak lesz jó.”
Csak rugalmasan!
A szakember véleménye szerint rugalmas tervezéssel könnyedén kialakíthatjuk a „mi karácsonyunkat”, ezzel saját hagyományt teremtve. Ezen az új, közösen megtervezett és megbeszélt időponton kívül lehet egy különleges étel, egy közös játék, dekoráció, valamilyen szokás, ami a családunk számára különlegessé és egyedivé teszi a karácsonyt. Előtérbe helyezhetjük a közös adventi készülődést – ha a tényleges ünneplés más időpontban van, ezek az apró lépések segítenek átmenteni az ünnepi érzést.
„A karácsony emellett a szeretetről, összetartozásról szól” ‒ figyelmeztet a pszichológus ‒ „így ezek a hagyományok, a közös készülődés, a nagy beszélgetések és az együtt töltött adventi idő is segít. Sok családban különböző helyszíneken kell megfelelni a családtagoknak, ami hatalmas távolságok bejárását jelentheti néhány nap leforgása alatt. Ennek a tehernek a megosztását és a szeretet kifejezését is segíti, ha sikerül rugalmasan kezelni az időpontokat.”
Tanácsok, amiket karácsonykor is dolgozó szülők adtak egymásnak:
• Nem a dátum a lényeg: válasszátok ki a karácsonyhoz legközelebb eső szabadnapot, és tartsátok meg akkor! A lényeg az, hogy a család együtt legyen, nem pedig a konkrét dátum. Rendezhettek karácsonyi előestét vagy utókarácsonyi családi ebédet is.
• Reggeli vagy esti rituálék: ha az egyik szülő csak reggel vagy este ér rá, használjátok ki ezt az időt a közös ünneplésre! Egy karácsonyi reggeli ajándékbontással vagy egy késő esti közös filmnézés, meseolvasás is meghitt pillanatokat teremthet.
• Videóhívás vagy üzenetek: a szülő, aki dolgozik, ha teheti, videóhívással is csatlakozhat az ünnepléshez. Küldhettek egymásnak kedves üzeneteket vagy akár vicces videókat is.
• Közös készülődés: mielőtt a szülő munkába indulna, lehet együtt végezni bizonyos karácsonyi előkészületeket, sütit sütni, fát díszíteni, az ajándékokat a fa alá tenni, így amikor hazaér, már készen várja minden, ami jó az ünnepekben.
• Egyszerűsítés és rugalmasság: ne terheljétek túl magatokat a tökéletes karácsony elvárásával! Ha a család elfogadja, hogy az idei ünnep kicsit más lesz, az stresszmentesebbé teheti ezt az időszakot. Rendelhetitek a vacsorát, de akár a sütiket is, nem ördögtől való.
• Időzített ajándékozás: az ajándékok bontását igazítsátok ahhoz az időponthoz, amikor mindenki otthon van, hogy mindenki részese legyen a másik örömének. Még akkor is, ha kicsit esetleg várni kell a csomagok bontogatásával.
• Gyerekek bevonása: előre beszéljétek meg a gyerekekkel, hogy idén másképp alakul a karácsony. Vonjátok be őket az új programok kitalálásába, így könnyebben elfogadják a változást, és ők is izgatottak lesznek az új rituálék miatt.
• Mini ünnepségek a munkahelyen: ha a munkáltató engedi, vigyetek egy kis karácsonyi hangulatot a munkahelyre. Egy rövid ünneplés a kollégákkal (pl. forró italok, apró díszítés) segíthet abban, hogy az ünnep szelleme a munka közben is jelen legyen.
• Együtt töltött idő: a karácsony nem a hosszúságán, hanem a minőségén múlik. Ha akár csak egy-két órát is együtt tudtok tölteni, tegyétek emlékezetessé közös játékokkal, beszélgetéssel, vagy az év legszebb pillanatainak felelevenítésével.