Egy új törvény Dél-Koreában az ország két hagyományos korszámítási módszerét igazítja a nemzetközi normához, számolt be róla a BBC.
A törvény hatályon kívül helyezi azt a hagyományos rendszert, ami alapján a dél-koreaiakat születésükkor már egyévesnek tekintették, így számolva az anyaméhben töltött időt. A másik életkor-számítási rendszer szerint pedig mindenki január első napján öregedik egy évet, a születésnapja helyett.
A legelterjedtebb számítási módszer eddig a több évszázados ”koreai életkor” rendszere volt, amely szerint az ember születésekor tölti be az első évét, és január 1-jén ehhez kap még egy évet. Így például ha egy baba december 31-én jött világra, ő másnap máris kétévesnek számított.
A szintén hagyományosan alkalmazott másik rendszer, az ”életkor számolása” pedig nulla évesnek tekinti az embert a születésekor, és minden január 1-jén adódik hozzá egy év az életkorához.
Ez azt jelenti, hogy ha valaki például 2003. június 12-én született, ő az életkor számolása alapján húszéves, a koreai életkor alapján huszonegy éves, míg a nemzetközi rendszer alapján, ami a születésnapot számolja, tizenkilenc éves volt idén június 12-én.
Szerdán azonban életbe lépett az országban is a születési dátumon alapuló korszámításra való áttérés. Ennek hátterében az áll, hogy a hagyományos életkorszámítási módszerek felesleges gazdasági költségeket és számos kavarodást okoztak. Viták merültek fel például a biztosítások kifizetésénél vagy az állami támogatási programokra való jogosultságok megállapításával kapcsolatban.
A hagyományos számítási módok megszüntetését tavaly decemberben szavazták meg a törvényhozók.
Az új törvény ellenére több meglévő jogszabály még az ”életkor számolásának” rendszere alapján számolja majd az életkort. Erre egy példa, hogy alkoholt és dohányárut annak az évnek az elejétől vásárolhatnak, amiben betöltik a tizenkilencedik életévüket, nem pedig a konkrét, nemzetközileg is érvényes tizenkilencedik születésnapjuktól.