Család

Nagy rá az érdeklődés, majdnem elfogyott a szamárköhögés elleni vakcina

Az NNGY járványügyi főosztályának vezetője szerint a hétvégén várható egy újabb nagyobb szállítmány, ami a jövő hét elejétől lesz a patikákban.
2024. Augusztus 08.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legfrissebb adatai szerint hazánkban már minden megyéből jelentettek szamárköhögéses megbetegedést, eddig 90 igazolt esetet találtak – számolt be róla a hvg.hu, amit a 24.hu szemlézett.

Galgóczi Ágnes, az NNGYK járványügyi főosztályának vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy az oltatlan és részlegesen oltott csecsemők érdekében javasolják a várandós édesanyák újraoltását a terhesség harmadik trimeszterében, az így megszerzett védelmet ugyanis ők át tudják adni a magzatnak.

Egyúttal javasolják az újszülöttek ellátásában segítő családtagok újraoltását is. Az NNGYK járványügyi főosztályának vezetője azt is javasolta, hogy a szülést követő első 6-8 hétben a szülők ne menjenek vendégségbe az újszülöttel, kerüljék a zsúfolt helyeket, és korlátozzák a látogatók fogadását.

A NNGYK a hvg.hu-nak elismerte, hogy a nagy érdeklődés miatt az eddigi szamárköhögés elleni vakcinakészlet majdnem elfogyott, így ezekben a napokban nehezebb hozzájutni az oltóanyaghoz. De hozzátették: „A hétvégén várható egy újabb nagyobb szállítmány, ami a jövő hét elejétől már a patikákban lesz, addig egy kis türelmet kérünk azoktól, akik szeretnék magukat beoltatni” – jelezte Galgóczi Ágnes.

 

Ahogy arról korábban már írtunk, a cseppfertőzéssel terjedő, először enyhe megfázással, majd súlyos köhögési rohamokkal járó szamárköhögés a csecsemőkre a legveszélyesebb, esetükben súlyos, akár oxigénhiányos állapotot is előidézhet a köhögőroham. A szamárköhögés ellen kötelező a védőoltás, az első oltást kéthónapos korban kapják meg a babák, majd ezt további oltások erősítik meg, melyekből az utolsót 6. évfolyamban kapják a gyerekek. Ugyanakkor az oltás védelme idővel gyengül, és a szamárköhögéses betegek megfertőzhetik azokat a kisbabákat is, akik még nem kapták meg az első oltásukat. Ezért is javasolt az oltásfrissítés azoknak, akik sokat vannak csecsemők, gyerekek között, valamint akkor, ha újszülött érkezik a családba.