Tudjuk jól az alapszabályt: 11-15 óráig ne vigyük ki a kicsiket a melegbe, inkább maradjunk hűvösebb helyen. Ha kimegyünk a szabadba, mindenképpen védekezzünk: naptej, sapka, kalap alapfelszereltség, UV-szűrős ruha ajánlott. És természetesen nagyon fontos a folyadékpótlás. Ám nem tanácsos kizárólag vizet vagy ásványvizet adni a gyereknek, ami viszont tilos, az a magas cukortartalmú, szénsavas üdítők fogyasztása.
Egy 30 kg-os gyereknek napi 1,5-2 liter folyadék az ajánlott mennyiség, ezt ne csak vízzel pótóljuk. Adjunk visszahűtött teát, limonádét, levest, préselt gyümölcslevet, mert ezekben elektrolit is található. A limonádét, teát mézzel édesítsük, de ne tegyük, ha a kicsi még nem múlt el egyéves. Fontos, hogy ne bízzuk rá a gyerekre, mikor iszik, és ne várjuk meg, amíg ő szól, hanem óránként kínáljuk meg folyadékkal.
Tévhit, hogy csak a hideg folyadék hűti le a testünket, nem tanácsos a gyerekeknek (felnőtteknek sem!) jéghideg itallal oltani a szomját. A nagyon hideg folyadék fogyasztása a belső hőt csökkenti, a hőérzet azonban a testfelszín párologtatással történő hűsítésével javul. A folyadékfogyasztás úgy hűt, hogy kiválasztódik a verejtékmirigy által, majd a verejték elpárolog a bőrfelületről. Így akár meleg folyadékot (pl. levest) is ihatunk, ehetünk.
Fontos figyelmeztető jele a kezdődő kiszáradásnak, ha a baba pelenkája hosszú időn át száraz, és ha nehezen ébreszthető. Nagyobbaknál a rossz közérzet, aluszékonyság, fejfájás napszúrásra is utalhat.