Azt, hogy az egész világon ünnepeljék a nőket, 1913-ban indítványozta először Clara Zetkin a II. Nemzetközi Szocialista Nőkongresszuson. Mostani időpontját, azaz minden év március 8-át 1917-ben rögzítették, arra azonban, hogy hivatalos ünneppé váljon, 1977-ig kellett várni, az ENSZ közgyűlése ekkor nyilvánította nemzetközi eseménnyé.
Itthon már 1913-ban megtartották a nőnapot, igaz akkor még nem arról szólt, hogy a férfiak virággal kedveskedtek és mondtak köszönetet a nőknek: ebben az időben maguk a nők osztogattak az utcákon erre buzdító felhívást. A rendszerváltás előtti időben igazi mozgalmi ünnepként tartották számon, később ezt a jellegét elveszítette, de a lányokat és asszonyokat továbbra is felköszöntik ezen a napon a fiúk és a férfiak.
Érdekesség, hogy Romániában és Bulgáriában a nőnap összefonódott az anyák napjával, így még nagyobb jelentőséggel bír, mint nálunk. Kínában több napig tart az ünneplés, március 7-én a hajadonokat ün neplik, 8-án pedig a férjes asszonyokat. Ahogy az unnepnapok.com oldalon olvasható, a taiwani kormány minden évben erre a napra időzíti a lakosság derékméretére vonatkozó friss adatok közzétételét és az elhízás elleni küzdelemnek szenteli a nőnapot…
A taiwani nők emiatt valószínűleg nem is kapnak, vagy ha mégis, nem tudják lelkiismeretfurdalás nélkül elfogyasztani az ajándék csokit, nálunk szerencsére nincs szó ilyesmiről. Mutatjuk, hogy ünnepelték a nőket jó pár évtizeddel ezelőtt!
Nyitókép: Fortepan / Magyar Rendőr