
Kép: Getty Images
A közeljövőben az Európai Bizottság javaslatot tervez tenni az úgynevezett “örökké tartó vegyi anyagok” (PFAS-ok) használatának betiltására a fogyasztási cikkekben. A tervezett intézkedés alól kivételt képezne az ipari felhasználás. A javaslat célja, hogy csökkentse a PFAS-ok környezetre és egészségre káros anyagok elterjedését – írja a Portfolio, az ESM kiskereskedelmi szakportál nyomán.
Mik azok az „örök vegyi anyagok”?
Az úgy nevezett „örök vegyi anyagok” elnevezés a PFAS (perfluor-alkil) anyagokat jelöli, majdnem 5000 féle vegyi anyag tartozik ide. Az elnevezés arra utal, hogy nem bomlanak le, sem a természetben, sem az emberi szervezetben. Rengeteg mindenben van PFAS, legismertebb a teflon, de megtalálhatóak a vízhatlan ruházatokban, bútorokban, szőnyegekben, élelmiszerek csomagoló anyagaiban.
Mivel nem bomlik le, ezért számtalan problémát okoz. A környezetszennyezés mellett összefüggésbe hozták daganatos betegségekkel, vetéléssel, asztma kialakulásával, a májkárosodással, pajzsmirigy problémákkal és a csökkent termékenységgel is.
“Tudjuk, hogy valójában rengeteg fogyasztási cikkek betiltására törekszünk” – fogalmazott a Reutersnek az Európai Unió környezetvédelmi biztosa, Jessika Roswall. “Ez persze fontos nekünk, embereknek, de a környezet számára is, de szerintem az ipar számára is, hogy tudják, hogyan lehet fokozatosan kivonni a PFAS-okat.”
A tervezett tiltás nem előzmény nélküli. Két évvel ezelőtt Dánia, Németország, Hollandia, Norvégia és Svédország már támogatta a PFAS-ok széles körű betiltását. Roswall szerint azonban az EU javaslata legkorábban jövőre készülhet el. A biztos kiemelte, hogy bizonyos területeken, mint például az asztma inhalátorok vagy az elektromos járművekben használt félvezetők esetében, továbbra is engedélyezett lehet a PFAS-ok használata.