Család

Strandolás: javult a természetes fürdővizek minősége

Értékelték a hazai természetes fürdővizek minőségét.
2025. Június 06.
balatoni strand

(Kép forrása: Getty Images)

A 2021-2024 évi adatok alapján a minősített hazai természetes fürdővizek 96,5 százaléka jó vagy kiváló – tudatta az MTI-nek küldött közleményben a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). A közlemény alapján 2024-ben 288 természetes fürdővizet tartottak nyilván Magyarországon. Ezek közül 193 kiváló, 58 jó és 4 tűrhető minősítést kapott, és mindössze 5 strand került kifogásolt kategóriába.

Így szerepeltek a tavak melletti és a folyószakaszokon kijelölt strandok

Az idegenforgalmi szempontból is kiemelt jelentőségű tavaink – Balaton, Tisza-tó, Velencei-tó – mellett található természetes fürdőhelyek többsége továbbra is kiváló besorolású. A fürdőzésre alkalmas folyószakaszokon kijelölt strandok 95 százalékban jó vagy kiváló minősítést kaptak. A Duna és a Tisza felső folyásán található fürdővizek esetében is javuló tendencia figyelhető meg az utóbbi években.

Az NNGYK az Európai Unió minősítési rendszere alapján értékelte a hazai természetes fürdővizek minőségét, és a strandok minősítése az európai uniós követelményeknek megfelelően négy év teljes adatsora alapján készült.

A vízminőségi kategóriákba nem besorolható 28 fürdővíz többsége olyan új strand, amely még nem rendelkezik a minősítéshez szükséges négyéves adatsorral, de a víz minőségét a szakemberek ettől függetlenül folyamatosan ellenőrzik. A 2024-es szezonban 15 fürdőhely teljesen újonnan létesült, további 5 pedig egy-két év szünet után nyitott újra, és emellett volt néhány olyan strand is, amely tavaly nem üzemelt, így ezek sem kaptak minősítést.

A természetes fürdővíz minősítése a szennyvíz eredetű baktériumok száma alapján történik, négy év legalább 16 eredménye alapján. Az értékelés a vízminőség ingadozását is figyelembe veszi, így megállapítható, hogy mekkora a szennyezés kockázata: a kiváló vagy jó minőségű fürdővizekben nagyon alacsony, a kifogásoltakon túl gyakori a vízminőség ingadozása a biztonságos fürdőzéshez, bár ott sem folyamatosan rossz a fürdővíz minősége.

Felhívták rá a figyelmet, hogy a fürdőzés csak kijelölt fürdőhelyeken biztonságos. Vannak olyan helyszínek, ahol a feltételek adottak, mégsem jelöltette ki a terület tulajdonosa, és a szükséges vízvizsgálatokat sem végzik el. A kifogásolt minősítésű fürdővizek esetén, vagy a nem ellenőrzött vízminőségű fürdőhelyeken a fürdőzők elsősorban hányással, hasmenéssel járó megbetegedésnek, szem- vagy fülgyulladás kockázatának vannak kitéve.

Az NNGYK oldalán itt lehet elérni a fürdővízminőségi térképet.

Forrás: MTI