Család

Ezt mondd, ha szemtelen veled a gyereked

A „Nem beszélhetsz így velem” jó eséllyel nem válik be – de mit mondj akkor, ha szemtelenül beszél veled a gyereked? Kiborulás helyett ezeket a trükköket ajánljuk.
2024. Július 02.

A szemtelenség kiborító, és bizony ha épp fáradt, stresszes, feszült vagy, nem könnyű megőrizni a türelmedet egy szemtelen gyerekkel szemben. Önkéntelenül jön a mondat: „Nem beszélhetsz így velem!” Teljesen természetes, ha így érzel, ám dr. Siggie Cohen gyermeknevelési specialista szerint reagálhatsz ennél sokkal hatékonyabban is.

Nagy különbség van aközött, hogy „Nem beszélhetsz így velem” és hogy „Így nem beszélhetsz. Sem velem, sem mással.”

Az első mondatban az van benne leginkább, hogy azt érzed, a gyermeked nem tisztel téged, és emiatt akadsz ki – vagyis személyes támadásnak veszed, amit és ahogy mond. Azonban tudatosítanod érdemes, hogy nem szabad belemenned ebbe a helyzetbe, neked egyszerűen az ilyen helyzetek „felett” kell lenned. Ez azt jelenti, hogy nem szabad személyes adok-kapokká alakítani az ilyen vitákat.

Valójában nem közted és közte zajlik a konfliktus, hanem őközötte, és aközött, akivé szeretnéd, hogy ő váljon.

Ne vitapartner legyél, hanem mentor

Hogy mit is jelent ez pontosan? Azt, hogy nem te és a gyermeked álltok a két ellentétes oldalon. Fogd fel úgy az ilyen helyzeteket, hogy te és a gyerek egy oldalon álltok, és veletek szemben az adott konfliktus van. Ezt kell „legyőzni”, ezen kell úrrá lenni – nektek, kettőtöknek, együtt. Ezért megfelelőbb a második mondat: ezzel egyfajta mentorpozícióba helyezed magad, amivel irányt mutatsz a gyereknek, és nem pedig egy személyes konfliktust csinálsz a helyzetből, és ellened irányuló támadásként kezeled a szemtelenséget.

Azzal tudsz segíteni, ha irányítod őt, ha határokat szabsz, nem azzal, ha személyesre veszed, és a sértettségedet is beleviszed a helyzetbe.

A jó fegyelmezés irányt mutat

Tehát ha ilyen helyzetbe kerültök, ahelyett, hogy egyszerűen megtiltanád a szerinted elfogadhatatlan viselkedést (Ezt nem csinálhatod, Így nem viselkedhetsz velem), magyarázd el, hogy mi a gond anélkül, hogy a saját érzelmeidet belevinnéd, és adj tanácsot arra is, hogyan tudja kezelni a helyzetet.

  1. Mondd el, hogy mi nem oké (Ne beszélj ilyen tiszteletlenül)
  2.  Mutasd meg, hogy érzed, mi a gond (Látom/Érzem, hogy dühös vagy a helyzetre/rám)
  3.  Mondd el, hogy bármit is érez, a tiszteletlenség nem jó eszköz ennek kifejezésére (Attól még, hogy dühös vagy, ezt a hangnemet ne használd)
  4.  Adj alternatívát (Tartsunk egy kis szünetet, gondold át, mit szeretnél mondani, mi a gond, és mondd ezt valahogy másképp)

Gyakorolj!

Jól hangzik, de nem gondolod, hogy éles szituációban működne? Lehet, hogy elsőre nem fog – ha meg sem próbálod, akkor biztosan nem. Lehet, hogy csak utólag jut eszedbe, hogy így kellett volna reagálnod – de ha legalább utólag eszedbe jut, és átgondolod, hogyan reagálhattál volna másképp, lehet, hogy legközelebb hamarabb érzed, hogy ahelyett, hogy személyesre vennéd a figurát, próbálhatsz a helyzet „felett maradni”. Ahogy dr. Siggie Cohen írja: Emlékeztesd magadat gyakran arra, hogy a gyereked fejlődik, tanul, néha hibázik – és mindezek során nagy szüksége van egy mentorra, egy tanítóra, aki segít neki eligazodni az érzelmei útvesztőjében. A te stabilitásod, és az, hogy az ilyen konfliktusokat nem személyes támadásként kezeled, rengeteget segíthet neki.

Ezért fontos, hogy nyugodt maradj

Ha nem vonódsz bele a konfliktusba, és nem hagyod, hogy a saját érzelmeid eluralkodjanak rajtad, azzal rengeteget segítesz a gyerekednek abban, hogy visszanyerje a saját nyugalmát. A nyugodtság nem azt jelenti, hogy mindig kedvesnek kell lenned, vagy mindig engedned kell, hanem azt, hogy nem hagyod magadat kibillenteni, és nem hagyod személyes játszmává fajulni a konfliktusos helyzeteket.

Forrás: Instagram.com/dr. siggie