Család

X, Y, Z, Alfa: Milyen generációk élnek ma együtt?

Jelenleg 7 különböző generáció él együtt, mind-mind sajátos és egyedülálló jellemzőkkel, amik miatt van, hogy értetlenül néznek egymásra. Mutatjuk, ki mit tud, és miben jó!
2024. Február 05.
Generációk sorban

A generációk egy-egy nagyobb embercsoportot jelölnek, akik egymáshoz viszonylag közeli években születtek, ebből adódóan ugyanazok a hatások érik őket, hasonló élményeket szereznek vagy hasonló traumák állítják őket azonos kihívások elé.

Igaz ugyanakkor az is, hogy az egy generációhoz tartozókat összeköti a hasonló értékrend, gondolkodásmód és ízlés: gyakorta ugyanazok a filmek, zenék, ikonikus személyek veszik le őket a lábukról. A különböző generációk tagjai ezért nem mindig értenek szót egymással, és az, ami az egyiküknek természetes, a másiknak furcsa, vagy már-már elfogadhatatlan. 

Egyáltalán nem mindegy, hogy ki mennyi idősen él át egy jelentősebb történelmi korszakot: egészen más háború vagy járványok idején gyerekeskedni, mint békeidőben, ahogy családot alapítani és fenntartani sem ugyanolyan gazdasági válság közepette, mint egy gyümölcsöző időszakban.

Milyen generációk vannak ma?

  • A Veteránok generációjának tagjai 1901 és 1927 között születtek és egyáltalán nem volt könnyű dolguk: részesei voltak ’20-as évekre jellemző kollektív depressziónak, majd harcba szálltak a Második világháborúban. Közülük ma már csak kevesek vannak életben, de szerencsére még találkozhatunk velük a mostani gyerekek ük- vagy dédszüleiként.
  • A Csendes generáció vagy az Újraépítés generációjának tagjai 1928 és 1945 között látták meg a napvilágot, és saját bőrükön tapasztalták meg, milyen az újrakezdés a háborús éveket követően. Számukra kiemelkedően fontosak az olyan tradicionális értékek, mint a család, a házasság intézménye és a szorgalommal, kötelességtudattal végzett munka. A digitális eszközökre fenntartásokkal tekintenek és bizalmatlanul tekintenek az újításokra.
  • Őket követik a Baby boomerek, akik 1946 és 1964 között jöttek világra. Ők már egy gazdasági szempontból kiszámíthatóbb világba születtek, mind társadalmi, mind társasági életük sokkal mozgalmasabb volt az előttük érkezőkénél. Jóval szabadabban nyilvánítanak véleményt, és számukra fontossá vált az önmegvalósítás, valamint a céljaik elérése is.
  • Az X generáció tagjai 1965 és 1980 között születtek, és az elődeikhez képest jóval környezettudatosabbak. Ezt a szakértők azzal magyarázzák, hogy fiatalként élték meg a csernobili atomerőmű-katasztrófát és sokat hallottak az ózonlyuk felfedezéséről. Közülük sokan nemcsak szülői, hanem már nagyszülői szerepet is betöltenek a családjukban. Az újdonságokra is nyitottabbak és igyekeznek lépést tartani a változásokkal.
  • Az Y generáció tagjainak, vagy más néven a millenniáloknak 1981 és 1996 között adtak életet. Ők azok, akik nyitottá váltak a multikulturális szemléletre, és egészen fiatalon kóstolhattak bele a digitális forradalomba. Az országhatárok átlépése teljesen hétköznapi dolognak számít, munka, szerelem vagy puszta kalandvágy miatt is szívesen mennek külföldre.
  • A Z generáció az 1997 és 2012 között születetteket foglalja magába. Ők már beleszülettek az internet világába, és teljesen természetes számukra, hogy jelen legyenek a közösségi médiában. Nemcsak szívesen, de ügyesen is használják a technikai eszközöket: kreatívak, dinamikusak és gyorsan tanulnak. A változások és újítások nem megrémítik, hanem kifejezetten kíváncsivá teszi őket, a monotonitást nehezen viselik. A középszerűséget sem szeretik, nagyon fontos számukra, hogy kitűnjenek a tömegből, egyediek és különlegesek legyenek.
  • A mostani gyerekek, azaz a 2013 után születettek teszik ki az Alfa generációt, aminek sajátosságai még kibontakozóban vannak.

Nyitókép: Canva, Forrás: Via