Érdekes, hogy a gyerekek többsége nem annyira variálja az elemeket, általában ugyanazt a négy-ötféle dolgot rajzolják a leggyakrabban. Tipikus például az állatok, emberek szerepeltetése, de sokaknál jelenik meg a ház, a fa szimbóluma, illetve gyakori a teljes tájkép alkotása. Természetesen előbukkannak ettől eltérő formák is, és vannak olyan kis egyéniségek, akik mondjuk karburátort vagy bolygóállásokat vetnek papírra a legszívesebben, de általánosságban maradnak az említett dolgoknál. Nincs egyértelmű megfeleltetés, nem mondhatjuk, hogy ha lombos fát rajzol a gyerek, akkor nagyravágyó, ha meg feketével fest, akkor depressziós. De azért vannak jelentésmorzsák, amiken elgondolkodhatunk. Hiszen az alkotás nem más, mint a lelkünk kivetülése. Íme, néhány “megfejtés”!
1. Önmaga
Ez elég tipikus, ugye-ugye? Gyerekkorban bizony még megvan a nagyon fontos önbizalom, amit nem kellene később sem elveszítenünk. Bár az, hogy valaki magát rajzolja, nem mindig jelent bátorságot. Ha kicsi az alak a képen, “lecsúszik” a lap aljára vagy más dolgok társaságában van, az inkább visszahúzódásra utal. Ha viszont a figura egyedül áll a lap közepén, netán királylányként ábrázolva (ami lányoknál gyakori), akkor megnyugodhatunk a gyermekünk magabiztossága felől.
2. A család
Szintén igen gyakori témája a gyerekeknek, ami nem is csoda, hiszen leginkább családtagjaik határozzák meg az életüket, mindennapjaikat. A lap közepe itt is a legfontosabb személyeknek van fenntartva, ám a méret már nem ugyanazt jelenti. Ha aránytalanul nagyobbnak rajzolnak valakit, az inkább az illető dominanciáját, erejét mutatja.
3. Házikó
Ismert témája a gyerekrajzoknak, ha ábrákat kell választani, ez biztosan előkerül. Rengetegféle lehet, és bizony a megvalósítási mód sok mindent elárul: elsősorban az otthonról mesél és arról, hogy a kicsi mennyire érzi magát biztonságban. Minél nagyobb, díszesebb, részletesebb az épület, annál biztosabbak lehetünk benne, hogy kicsinyünk jó helyen van, és így is érzi magát velünk.
- Kapcsolódó: Tényleg mindent elárul egy rajz?
4. Fa
Legalább ennyire változatosak a faábrázolások. Hiszen egy növényt le lehet rajzolni néhány vonalkával is, de lehet gazdag gyökérzetet, lombkoronát, vastag törzset is álmodni hozzá. A vékonyság vagy kicsi méret önbizalomhiányt, szorongást mutathat, az erőteljes vonalak pedig magabiztosságot, energiát. A nagy lombozat gazdag képzelőerőre, vágyakra utal, a gyümölcsök pedig konkrétan a visszajelzés, dicséret utáni vágyra. A gyökérzet a stabilitás jelképe, míg a csupasz ágak bizonytalanságot, magányt sugallhatnak. Ha nap is kerül a képre, az mindig jót jelent, pláne, ha citromsárga, mert az a vidámság színe a kicsiknél.
5. Állatok
Az állatok – ugyanúgy, mint a mesékben – valójában nem is állatok, hanem szimbólumok, leginkább emberi tulajdonságok jelképei. A vadállatok agressziót, félelmet jelentenek, a kicsi, aranyos egyedek pedig azt, hogy a gyermek esetleg védelemre, babusgatásra vágyik, érzékeny lelkű. Minél több az állat a rajzon, annál inkább gondolhatjuk, hogy empatikus, másokra odafigyelő kisgyerekkel van dolgunk.
Még néhány érdekes szimbólum:
- Királylány, hosszú haj: gondoskodás, anyaság
- Ház: egó
- Kerítés: korlátok
- Út: sors
- Fa: érzelmek
- Madár, pillangó: szabadság
- Piros: energia, indulatok
- Kék: nyugalom
- Zöld: harmónia
- Narancssárga: boldogság
- Rózsaszín: érzékenység