Milyen tüneteket okoz a laktózérzékenység?
Mindenekelőtt a tejallergia és a tejcukor-érzékenység (laktózérzékenység) közötti különbséget kell tisztába tenni, sokan keverik a kettőt. A tejallergia a tejfehérjére adott allergiás immunreakciója a szervezetnek, a laktózérzékenység pedig egy emésztési zavar, ami a laktáz enzim nem elégséges mennyisége miatt alakul ki. (A laktáz enzim bontja le a tejtermékekben található tejcukrot, laktózt a vékonybélben.) A latózérzékenység és a tejallergia átfedést mutat a következő tünetekben: haspuffadás, bélgázosság, hasi fájdalom, bélhangok.
A tejcukor-érzékenység egy kevésbé veszélyes probléma a tejfehérje-allergiához képest. Előbbi nem is tartozik azon betegségek közé, ami után emelt családi pótlék jár. A laktóz-intoleranciát és tejallergiát összevető cikkünkben további részleteket olvashatsz a különbségekről.
Rengeteg embert érint
Az európai lakosság körülbelül 14-40 százalékánál okoz problémát a laktózintolerancia.
A genetikai eredetű változatát a betegségnek már újszülött korban felismerik. Ebben az esetben a szervezet egyáltalán nem termel abból a laktáz nevű enzimből, ami a tejcukrot (laktózt) bontja le a vékonybélben. Ha nincs laktáz, a laktóz emésztetlenül kerül a vastagbélbe, ahol zsírsavakká és hidrogéngázzá bomlik le.
A szervezet laktáztermelő képessége korral folyamatosan romlik, 5 éves korban a csökkenés jelentős mértékűvé válik a legtöbb gyermeknél. Ez a csökkenés felnőttkorra még nagyobb lesz értelemszerűen, rengeteg embernél kialakul az elsődleges tejcukor-érzékenység. Létezik még egy 3. változat is, a másodlagos laktóz-intolerancia, ami antibiotikumos kezelés, gyulladásos bélbetegségek, bélfertőzések, bakteriális, vagy vírusos eredetű hasmenés után jelentkezik. A gyógyulással ez a probléma el is múlik.
Lássuk azokat a tüneteket, amik a laktózérzékenységre jellemzőek:
1. Hasfájás
A pocak fájdalma az egyik leggyakoribb jel, amikor gyanút fog a szülő. A köldök környékén, alhasban jelentkező fájdalmat kísérheti bugyborékoló hang, bélhang.
2. Puffadás
A has feltűnő puffadásáért a hidrogéngáz felelős, ami a vastagbélbe került lebontatlan laktózból keletkezik.
3. Hasmenés
A laza széklet szintén intő jel lehet, különösen, ha savanyú szagú, habos, vizes.
4. Hányás
Ez a tünet inkább nagyobb gyermekeknél, a serdülő korosztálynál jelentkezik a laktózt tartalmazó tejtermékek fogyasztását követően.
Ha 2 hét laktózmentes táplálkozás után elmúlnak a fenti tünetek, akkor az már valószínűsíti a laktóz-érzékenységet. A diagnózis több módszerrel is történhet: hidrogén kilégzési teszttel, székletvizsgálattal, biopsziás mintavételezéssel, izotópos vizsgálattal és genetikai laktózintolerancia-vizsgálattal is. Kisbabáknál, kisgyerekeknél gyakran a székletvizsgálatot vetik be, ilyenkor a savasságot mérik.
Ezek a cikkek is a laktózérzékenység témához kapcsolódnak: