Szülőként néhány módszerrel tudsz segíteni neki, hogyan tanulja meg, hogy a vereség is része a játékoknak, és nem lehet mindig nyerni.
Andrea Nair pszichoterapeuta és szülői tanácsadó elmondta a todaysparent.com-nak, hogy míg egyes gyerekek tudják kezelni a győzelmet és a vereséget is, addig másoknak több támogatásra van szükségük, hogy fel tudják dolgozni az érzéseiket. Nem azzal van gond, ha a gyermek versengő típus. Amit nem szeretne a szülő az az, hogy duzzogjon vagy dühös legyen a csemete, ha nem nyer egy játékban, továbbá hogy feladja a játékot, ha úgy látja, veszíteni fog. Ahogy azt sem lenne jó, ha csalna a győzelem érdekében. Nair megosztott néhány stratégiát, ami segíthet jobban kezelni a gyermeknek a vereséget.
A veszítést is gyakorolni kell
A családi társasjátékozások jelentik ez egyik első alkalmakat arra, hogy megtanulhassa a gyermek, milyen veszíteni – éppen ezért nem is szabad nyerni hagyni. A játék közben beszélgessetek arról a gyerekkel, milyen érzést okoz neki, ha nyer és ha veszít. A testvérek pedig ideális ellenfelek, mielőtt a kortársaival kezd majd versenyzős játékokat játszani.
Beszéljetek a szerencséről!
Érdemes azt is elmagyarázni a gyermeknek, hogy néha erőfeszítésre, néha szerencsére, néha pedig mindkettőre szükség van a győzelemhez. Taníts neki olyan kifejezéseket, mint a “szerencsés dobás” vagy a “rossz lap jött”, hogy kevésbé vegye a szívére a kudarcot. Ha azt mondja, hogy “ez nem igazságos”, ne azt mondd, hogy “az élet sokszor nem igazságos”, hanem fókuszálj az érzéseire: “Tudom, hogy szerinted ez nem igazságos. Mérges vagy, hogy veszítettél?”
Modellezd a sportszerűséget
Akár ti játszotok, akár néztek egy sportmeccset, közvetítést, mutasd meg, milyen a sportszerűség. Ne szidd a másik csapatot vagy a játékvezetőt!
- Kapcsolódó: Ezért jó, ha legyőzzük a gyereket a játékokban
Hangsúlyozd a pozitív dolgokat
Amikor a gyermek nyugodt, beszélgessetek arról, hogyan kell pozitívan gondolkodni egy játék kapcsán. Kérdezd meg, mi a célja az adott játékban, és mit gondol, hogyan tud fejlődni. Tanítsd meg neki, hogy ne a győzelemre vagy a vereségre koncentráljon, hanem a játék örömére és arra, hogy válhat jobbá.
Dicsérd, ha empatikus
Amikor jól kezeli a vereséget, illetve a győzelmet, empátiát mutat, azt érdemes elismerned. Például: “Láttam, hogy gratuláltál a fiúnak, aki nyert, annak ellenére, hogy mérges voltál, amiért nem te nyertél. Szép dolog volt.”
- Kapcsolódó: Ezért érdemes sakkozni a gyerekkel
Tanítsd meg, hogyan lehet újra nyugodt
Mutasd meg neki, hogy jó módszer, ha vesz néhány lassú, mély lélegzetet, vagy visszafele számol 10-től, amikor idegesnek érzi magát. Mondd el neki, hogy veled meg tudja beszélni, mit érzett a játék, a verseny elvesztése után, miután meg tudott nyugodni.
Csábító lehet szülőként hagyni nyerni a gyermeket a béke megőrzése érdekében, de ez nem hasznos a gyerek szempontjából. Hisz a verseny, a vereségek és a győzelmek megtaníthatják a gyermeknek, hogy ha kitart a kudarc ellenére is, az sikert hozhat. Ha már gyerekként elsajátítja, milyen a sportszerűség, valószínűleg nem fog szétesni felnőttként sem, amikor a kollégája kap egy előléptetést, és nem ő.