Az orvosok csak most kezdik megismerni az úgynevezett hosszú Covid-jelenségét, melynek vezető tünete a bénító fáradtság. Függetlenül attól, mennyire súlyos tünetekkel jár a fertőzés, a legfrissebb megfigyelések alapján az életminőséget rontó tünetei egy hónapig vagy akár még tovább is elhúzódhatnak – írja az Infostart.hu.
A tünetegyüttest a “hosszú COVID” névvel illetik, a felépülés nagyon lassú, de pontos orvosi definíciója vagy tünetlistája még nincs.
“Nincs kétségünk afelől, hogy a hosszú COVID létezik” – idézi a portál David Strain professzort, az Exeteri Egyetem kutatóját a BBC nyomán.
A hosszú COVID legjellemzőbb tünetei:
- bénító fáradtság,
- ehhez társulhat légszomj,
- makacs köhögés,
- ízületi fájdalom,
- izomfájdalom,
- hallási és látási problémák,
- fejfájás,
- az íz- és szagérzékelés elvesztése,
- valamint a szívet, a tüdőt, a veséket és a bélrendszert érintő problémák,
- de beszámoltak depresszióról, szorongásról és ködös gondolkodásról is.
A hosszú COVID nem csak azoknál alakulhat ki, akik intenzív kezelést kapnak, hanem relatíve enyhe lefolyású betegség esetén is.
- Kapcsolódó: Súlyos szövődményeket hagyhat hátra a vírus
Róma legnagyobb kórházának kutatása szerint a fertőzöttek 87 százaléka a hazabocsátást követően még két hónappal is tapasztalt legalább egyféle tünetet – de az adatok a kórházi ápolásra szoruló kisebbségre vonatkoznak. Egy, az Egyesült Királyságban 4 millió ember által használt applikáció adatai alapján az érintettek 12 százaléka tapasztal tüneteket egy hónap, 2 százaléka három hónap után. Míg egy dublini kutatás résztvevőinek fele tíz hét után is fáradékonyságról számolt be.
Az orvosok egyelőre csak találgatnak arról, mikor okoz a vírus ilyen hosszú lefolyású betegséget. A koronavírus a test sejtjeinek széles tárházát képes megtámadni, amelyre az immunrendszer túl heves reakciót ad, ez szintén károsítja a szervezetet. Egy elképzelés szerint az immunrendszer ezt követően már nem tér vissza a normál működéshez, ez okozza a hosszú COVID-ot.
A vírus megváltoztathatja a szervek, szervrendszerek működését is (ilyen például a heges tüdőgyulladás és annak következményei), hatással lehet az emésztésre is, a cukoranyagcserét felboríthatja, illetve megváltoztathatja a zsírlebontást.
Forrás: Infostart.hu