Mamahotel: inkább a férfiakra jellemző
Az Institute for Fiscal Studies (IFS) szerint a még mindig a szüleikkel élő – ezt nevezzük mamatotelnek – 25-34 évesek aránya közel két évtized alatt több mint harmadával nőtt. Különösen a húszak éveik végén járó férfiak azok, akik a szülői házban élnek. A jelenség mögött egészen biztosan a magas lakhatási költségek állnak: a bérleti díjak, valamint az emelkedő ingatlanárak. Az IFS kutatása alapján az Egyesült Királyságban 2006-ban a 25-34 évesek 13 százaléka élt a szüleivel, 2024-re ez 18 százalékra emelkedett. A férfiak 23 százaléka, a nők 15 százaléka él lakik még otthon 25-34 éves korában. Az otthon élő felnőtt gyerekek aránya egyébként a covid alatt volt a csúcson, akkor a brit fiatal felnőttek egyötöde lakott a szüleivel.
Az IFS kutatása alapján egyre kevésbé jellemző, hogy ez a korosztály 25-34 éves korára házasságban élne és gyerekeik lennének.
A lakhatási és megélhetési nehézségek miatt otthonélő fiatalok komoly megtakarításra tehetnek szert ezzel az életformával az IFS szerint: 14 százalékuk két év alatt 10 ezer fontot takarított meg. Ez azonban természetesen messze nem mindenkire igaz (ahogy az adatokból is látszik), inkább azoknál a fiataloknál figyelhető meg, akik magasabb jövedelemmel rendelkeznek.
Mi a helyzet itthon?
Hazánkban a 25-34 év közötti, már dolgozó fiatalok 29 százaléka élt még mindig a szüleivel a 2022-es Eurofund vizsgálata szerint. A kutatás azt is megállapította, hogy Európa kettészakadt a fiatalok lakhatási válságának tekintetében: az északi országokban sokkal kevésbé jellemző a mamahotelezés, mint Dél- vagy éppen Kelet-Európában. Svédországban és Finnországban a 25-34 éves foglalkoztatottak mindössze 2 százaléka él a szüleivel, míg Horvátországban 65%, Görögországban 57%, Portugáliában pedig 52% ez az arány. Magyarország a 29 százalékkal a középmezőnybe tartozik.
A K&H ifjúsági index adatai szerint a magyar fiatalok (19-29 évesek) 63 százaléka önálló háztartásban él, vagyis ez a 2024-es felmérés szerint 27 százalék lakik a szüleivel. A válaszadó, még a szülőkkel élő fiataloknak több mint a 24 százaléka nagyon fontosnak tartja, hogy a lehető leghamarabb önálló életet kezdjen.
Ugyanakkor 61 százalékuk úgy gondolja, ráér később elköltözni a szülői házból: 15 százalékuk egyáltalán nem gondolkodik az önállóvá váláson. Ez az arány a 26–29 évesek körében 31 százalék, míg a 19–25 évesek esetén 11 százalék.
A még szülőkkel élő, de már költözést tervező fiatalok 35 százaléka saját lakást szeretne, 34 százalékuk albérletbe költözne. A felmérésben megszólaló fiatalok 26 százaléka tervez lakásvásárlását három éven belül.