Gyerek

Elhívjuk-e a fiam születésnapjára az osztály zaklatóját?

A szakember szerint a zaklató kisdiákot nem kizárni kell, hanem bevonni.
2021. November 10.
Egy születésnapra nem kell mindenkit meghívni. Vagy mégis? (Fotó: Getty Images)

Egy kétségbeesett anya mesélt a parents.com-nak, hogy fia és a pasijának a fia egy osztályba járnak. A barátja fia szülinapi bulit tervez, ahová az egész osztályt meghívja, köztük azt a diákot is, aki levélíró fiát zaklatja. Az anya megkérné a pasiját, hogy a zaklatót ne hívják meg, ám nagy kérdés, hogy valóban ez a helyes döntés?  

Emily Edlynn, a parents.com “Kérdezd anyukád” rovatának vezetője szakemberként úgy véli, hogy a zaklatásellenes kultúra megteremtéséhez a zaklatót be kell vonnunk ahelyett, hogy kizárnánk.

“Gyermekpszichológusként túl jól ismerem a zaklatásból eredő, hosszan tartó károkat. Ugyanakkor gyakori, hogy a zaklatót is bántják. Bármennyire is ellentmondásnak tűnik, a zaklató kizárása a csoportból valójában felerősítheti a zaklatást” – véli a szakértő.

A kutatások szerint a zaklatást kiváltó leggyakoribb kockázati tényezők közé tartozik az otthoni bántalmazás vagy az elhanyagolás élménye (egyik gyakori probléma a testvéri zaklatás), az alacsony önértékelés, a másokhoz való viszonyulás nehézségei, az alacsony empátia, a gyenge stressztűrés.

Emily Edlynn szerint mindennek leghatékonyabb megelőzési eszköze a pozitív légkör. A zaklatók gyakran marginalizálva érzik magukat, és hiányoznak a társadalmi kapcsolataik, ezért a befogadás és az empátia légköre hosszú távon előnyösebb, mint a zaklatók megbüntetése és kirekesztése.

A szakértő szerint a bulira nyugodtan meg lehet hívni a zaklató fiút is, de a felnőtteknek őt is, ahogy minden gyereket, szemmel kell tartani. Fontos, hogy egy felnőtt szabjon korlátokat a helytelen viselkedésnek, akár olyan példamondatokkal, minthogy “Hé, ezen a bulin mindannyian azért vagyunk itt, hogy jól érezzük magunkat és kedveseket mondjunk egymásnak!”

Az is fontos, hogy az áldozat nem hibás azért, hogy zaklatják; azonban a képességfejlesztésből is profitálhat. Meg kell védeni a gyerekünket, de közben fejlesztenünk kell az asszertivitási készségeit is.