A különböző prevenciós programok általában kiemelik a helyes táplálkozás fontosságát, a fluoridok jelentőségét, az optimális szájhigiénét. Ám a negyedik pillér a korai kezelés a gyermekfogászati és fogszabályozási gondozás fontosságát nem lehet mellőzni.
Az egyes pillérek között fontossági sorrendet nehéz megállapítani. Lényegében kölcsönösen feltételezik és kiegészítik egymást. Csakis a komplex megelőzési program következetes végrehajtásával érhetünk el kézzelfogható, értékelhető eredményeket. Sajnálatos tény, hogy gyermekeink fogazata sokkal rosszabb értékeket mutat, mint észak-európai kis társaiké. Nem is beszélve Svájc eredményeiről. (a 18 éves korosztály 50 %-nak jó a fogazata.) Igaz például Belgium adatai is eltérnek, mert ott pl. a 7 éves gyermekek 56 %-nak már nincsenek egészséges tejfogai. A jobb fogászati mutatók elérése érdekében az egyik világszerte ismert módszer, a szisztémás fluoridálás (a szájon át történő fluoridfogyasztás) szerepét szeretném nagyító alá venni.
A szisztémás só fluorozás nemzetközileg elismert szaktekintélye Marthalev professzor. A neves szakember több éves fluoriddal dúsított só fogyasztása után 60-65 %-os caries (fogszuvasodás) csökkenésről számolt be.
Napjainkban 9 ország 40 millió lakosa fogyaszt jóddal és fluoriddal dúsított asztali sót. (Svájc, Ausztria, Csehország, Chile, Peru, Costa Rica, Németország, Franciaország). Mint látjuk, Belgium nincs a sorban. Természetesen mindig tudni kell mit, hová, mennyit, mennyiért? Az ÁNTSZ szakemberei részletes fluorid térképet készítettek hazánkról, melyen jelezték azokat a településeket, ahol az ivóvíz fluorid koncentrációja elégséges a szisztémás fluoridáláshoz. Ugyanis az ivóvíz fluorid koncentrációja nem közömbös az esetleges túladagolás veszélye miatt. Ekkor derült ki, hogy a népességből mindössze 40 ezer fő jut az ivóvízzel elegendő fluoridhoz. Ők szétszórtan élnek több megyében. 4 megyében elkészült a fluorid ürítés (vizelet útján) vizsgálata is. Tehát a vizsgálat folyik, hiszen az EU országok környezetegészségügyi akcióprogramja igen lényeges a megelőzési tervek elkészítésekor. Az OÉTI némi procedúra után megadta az első engedélyt a fluoriddal, jóddal dúsított só magyarországi forgalmazására. A dobozról azonban sajnos hiányzik (legalábbis egyenlőre) néhány lényeges információ: 146 településen (30-40 ezer fő) nem kell, sőt nem szabad fluorozott sót fogyasztani (lásd fluortérkép) aki fluoridtartalmú tablettát szed, az hagyjon fel a tabletta bevételével, mert túladagolás léphet fel, amennyiben rendszeresen a fluoriddal dúsított asztali sót fogyasztja csak 3 éves kor felett ajánlott a fluoriddal dúsított só fluoridtartalmú fogkrémek használata a sófogyasztás mellett is kívánatos.
Azon magyarországi települések listája, ahol az ivóvíz fluoridkoncentrációja optimális (itt nem szabad a lakosságnak fluorozott sót fogyasztani) a fluortérkép alapján
Szolnok-Bács-Csongrád-Békés megyék határánál:
- Karcag
- Gádoros
- Törökszentmiklós
- Tiszaug
- Cserkeszőlő
- Tiszasas
- Kunszentmárton
- Tiszainoka
- Nagytőke
- Tiszakürt
- Szarvas
Baranya megye:
- Matty
- Udvar
- Palkonya
- Lippó
- Töttös
- Kislippó
- Márok
- Sárok
- Illocska
- Ivándárda
- Magyarbóly
- Lapáncsa
Zala megye
- Zalaszentgrót
- Sénye
- Vindornyaszőlős
- Zalaszentlászló
- Bókaháza
- Zalacsány
Hangsúlyozandó:
- 6 hónapos kor alatt nem ajánlott a fluoriddal dúsított só!
- A flurozott sót fogyasztók flurid tartalmú tablettákat (Dentocar, Zymafluor) nem fogyaszthatnak.
- A fluor nem gyógyszer, hanem fontos elem, mely Magyarországon nem megfelelő koncentrációban fordul elő az ivóvízben.
Összefoglalva:
Magyarországon az ivóvíz alacsony fluorid koncentrációja miatt a fogszuvasodás megelőzéseként alkalmazott szisztémás fluoridálás kivitelezhető módja a só fluorozása lehet. Ezzel népegészségügyi problémát lehetne megoldani. A részletes fluoridtérkép birtokában célzott piaci bevezetés valósítható meg. Az adagolást az ÁNTSZ megyei szervezetei a lakosság vizelet-fluorid mérésével megbízhatóan tudják ellenőrizni. Természetesen mindig az egyedi eseteket figyelembe véve, a fogorvos, dentalhigiénikus közreműködésével.
A nemzetközi trendeket követve a járulékos fluorid növekedését figyelve a só fluoridálás hatékony módszernek tűnik. Természetesen az igazi eredmények kb. 10 év után mérhetők le.Reménykedjünk, hogy jobb fogú gyermekeink lesznek, ami rajtunk is múlik, és a profi szervezésen és ellenőrzésen is.
Dr. Dima Magdolna
A Magyar Orvosi Kamara Prevenciós Tanácsadó testületének tagja
Forrás: Gyógyhírek, a Heim Pál Gyermekkórház gyógyászati havilapja