A Kaspersky biztonsági cég szakemberei készítettek egy összefoglalót a szülők számára arról, milyen veszélyek leselkedhetnek a gyerekekre a neten és hogyan segíthetnek nekik abban, hogy biztonságosan használják azt – adta hírül a 24.hu.
A gyerekek azzal, hogy anonimnak érzik magukat a neten, sokszor nincsenek tisztában a digitális lábnyomuk következményeivel. Olyan személyes információkat tehetnek közzé a közösségi médiában, ami lehet kínos, olyan, amit később megbánnak, de akár az offline biztonságukra is veszélyes lehet.
Éppen az anonimitás miatt a gyerekek nem tudhatják, hogy kivel lépnek kapcsolatba online, ez különösen nagy veszéllyel járhat. Idegenek próbálhatják rávenni arra a gyereket, hogy fényképet, videót készítsen, amelyekkel később zsarolhatják, fenyegethetik. Olyan tevékenységre is megpróbálhatják rávenni őket, amelyek nem megfelelőek, veszélyesek, károsak.
A felnőtt tartalmak elérése vagy applikációk és webes szolgáltatások rejtett költségei is veszélyeket rejthetnek. A kiberbűnözők gyakran próbálnak meg rosszindulatú szoftverek, úgynevezett malwarek letöltésére rávenni a felhasználót – írja a 24.hu. Az adathalászat például egy ilyen trükk, de előfordulhat olyan is, hogy megpróbálják arról meggyőzni a gyereket, hogy egy játéknak álcázott rosszindulatú programot töltsön le – ez különösen vonzó lehet a gyermekek számára. Ezek ellen úgy tudják a szülők megvédeni a gyerekeket, ha átfogó, eszközökön átívelő kiberbiztonsági szoftvereket és kapcsolódó biztonsági védettségeket használnak.
A Kaspersky szakemberei a következőket javasolják a szülőknek az ilyen esetek megelőzésére:
- Állítsuk be a szülői felügyeletet és az internetes szűrőket.
- Győződjünk meg arról, hogy gyermekünk a legfrissebb víruskereső programokat és a legújabb szoftvereket használja. A víruskereső szoftver megvédi a készülékeket a bejövő fenyegetések ellen, és felkutatja, elpusztítja és figyelmezteti a rendszer lehetséges veszélyeire.
- Bizonyosodjunk meg arról, hogy gyermek adatvédelmi beállításai a legmagasabb védettségre vannak-e beállítva. Szinte az összes közösségi média alkalmazás rendelkezik adatvédelmi beállításokkal, amelyeket mi is módosíthatunk.
- Fedjük le a webkamerákat, ha nem használjuk őket.
- Rendszeresen nézzük át gyermekeink ismerőseit a közösségi média platformokon, és blokkoljuk a nem kívánt vagy gyanús kapcsolatokat.
- Ahol lehetséges, kapcsoljuk ki az alkalmazáson belüli vásárlást.
- Kapcsoljuk ki a helymeghatározást a gyermekek eszközein. Célszerű megkérni arra a gyermekeinket, hogy ne címkézzék fel a fotókat a közösségi médiában, mivel ezáltal mások is megismerhetik tartózkodási helyüket. Az eszközeiken kikapcsolhatjuk a helymeghatározási szolgáltatásokat, így azok fizikai helyét nem lehet ellenőrizni.
- Legyenek világos szabályai a megfelelő internethasználatnak – mikor, miért és meddig.
Forrás: 24.hu