A kormányzat 2019-ben szigorította a 6 éves korban történő iskolakezdés szabályait. Korábban az iskolaérettség megítélése az óvoda, az óvónők és a szülők felelőssége volt. Az, hogy egy gyerek iskolaérett-e nagyon összetett kérdés, az életkor talán a legkevésbé számít ebben.
Az új törvénnyel ennek megítélése átkerült az Oktatási Hivatalhoz, melyhez a szülőnek kell írásbeli kérvényt benyújtania január 1. és 18. között, a hivatal dönt és csak az általa szükségesnek vélt esetekben kér szakszolgálati vizsgálatot. A hivatal döntése ellen a szülő csak bírósági eljárás keretében fellebbezhet. Lássuk részletesebben.
Iskolakötelezettség 6 éves kortól
A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. Indokolt esetben a gyermek a szülő kérelmére és az Oktatási Hivatal ezt támogató döntése alapján további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt – olvashatjuk a törvény szövegében.
A gyermek hatodik életévének betöltése után a tankötelezettség megkezdésének halasztását kizárólag egy alkalommal és egy nevelési évre lehet kérelmezni. Ha a gyermek augusztus 31. napjáig a hetedik életévét is betölti, a tankötelezettség megkezdése tovább már nem halasztható, a hétéves gyermeknek szeptember 1. napjával mindenképp meg kell kezdje tankötelezettségének teljesítését.
SNI, BTMN
Ha a Pedagógiai Szakszolgálat szakértői bizottsága sajátos nevelési igény (SNI), illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség (BTMN) esetében végzett vizsgálat keretében a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidőn belül (január 18. napjáig) szakértői véleményében javasolja, hogy a gyermek további egy évig óvodai nevelésben részesüljön, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség. Ilyenkor a szakértői véleményt az óvodában kell bemutatni, az óvoda pedig annak alapján berögzíti az óvodában maradás tényét a köznevelés információs rendszerébe (KIR).
Ha az SNI, illetve a BTMN feltárásával összefüggésben végzett vizsgálat keretében a gyermek további egy nevelési évig történő óvodában maradását támogató előzetes szakértői vélemény kiállítására január 18. napjáig nem kerül sor és amennyiben a szülő szeretné, hogy gyermeke még egy évig óvodai ellátásban részesüljön, akkor a szülőnek kérelmet kell benyújtania a Hivatalhoz a törvényi határidőn belül, vagyis legkésőbb január 18-a éjfélig.
A Hivatal döntése
A Hivatal a döntését a szülővel határozat formájában közli.
Amennyiben a Hivatal helyt ad a szülő kérelmének, illetve, ha a pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága javasolja az óvodában maradást, a gyermek egy tanévvel később válik tankötelessé. A szülő nem hagyhatja figyelmen kívül sem a Hivatal határozatát, sem a szakértői bizottság szakértői véleményét, és azzal ellentétes módon nem írathatja gyermekét iskolába.
A kérelem benyújtása
A kérelmeket a 2023/2024. tanév vonatkozásában 2023. január 18. napjáig kell benyújtani. (A határidő utolsó napja az Ügyfélkapus benyújtás és a postára adás legkésőbbi dátumát jelöli.)
Ki lehet a kérelmező?
A kérelmet a szülő/gyám, vagy szülői kérelem hiányában a gyámhatóság nyújthatja be.
Amennyiben a szülői felügyeleti jogot a szülők közösen gyakorolják, a kérelmet benyújtó szülő nyilatkoznia kell arról, hogy a kérelemben foglaltakkal a másik szülő egyetért.
A kérelem benyújtásának módja
A kérelmet ügyfélkapun vagy postai úton is be lehet nyújtani. Az e-mailben benyújtott kérelmeket az Oktatási Hivatal nem fogadhatja be.
A kéreleműrlap és a kitöltési útmutató 2023. január 1-18-ig itt lesz elérhető itt: https://ohtan.oh.gov.hu/
A kérelemhez nem kötelező mellékleteket csatolni.
A kérelemhez minden olyan dokumentum csatolható, amely a kérelemben foglaltakat igazolja: pedagógiai szakszolgálat szakértői véleménye, óvodai fejlődési napló, pedagógiai szakvélemény, szakorvosi igazolás, stb.
Az eljárás határideje
Amennyiben a tényállás tisztázott, a Hivatal a kérelem beérkezését követően 8 napos határidővel megküldi a döntést.
Amennyiben szakértő kirendelésére, egyéb dokumentumok, adatok beszerzésére van szükség a döntés meghozatalához, a Hivatal a kérelem beérkezését követően 50 napon belül küldi meg a döntést.
Jogorvoslat
A Hivatal döntése ellen annak kézhezvételét követően 15 napon belül közigazgatási per indítható. A keresetlevelet a szülő lakóhelye, illetve tartózkodási helye szerint közigazgatási ügyekben illetékes Törvényszékhez kell címezni és az Oktatási Hivatalhoz kell benyújtani. A közigazgatási per illetéke 30.000 Ft. Tárgyalás tartását a keresetlevélben lehet kérni.
Nyitókép: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu