Éppen hazafelé metróztok hulla fáradtan az alig pár éves kislányoddal, amikor észreveszed, hogy a kicsi nagy vehemenciával kezdi magát simogatni odalent… A látványtól azonnal fülig pirulsz és hirtelen fogalmad sincs, hogyan kellene kezelned a helyzetet. Üss rá a kezére, hogy azonnal hagyja abba? Kiabálj rá, és szégyenítsd meg nyilvánosan az illetlen viselkedéséért? Esetleg higgadt, nyugodt hangon magyarázd el neki, hogy a privát testrészeit inkább egy kevésbé zsúfolt helyszínen fedezze fel? Ha a lehetőségek közül az utolsót választanád, már jó úton jársz. A PureWow magazin kérdésére Dr. Bethany Cook klinikai pszichológus magyarázta el, mi a legjobb reakció, amit egy ilyen helyzetben a szülő adhat.
Nem szabad tiltani!
A szakértő szerint a legfontosabb, hogy minden szülő tisztába kerüljön vele: a nemi szervek megérintése egy teljesen természetes dolog – legyen szó akár örömszerzésről, akár csak mosakodásról. Ettől függetlenül a legtöbb szülő mégiscsak meg szokott döbbenni, esetleg meg is ijed, ha alig pár éves gyerekét maszturbáláson kapja. Pedig Cook szerint semmi ok nincs az aggodalomra. “A gyerekek nem szexuális lények. Ők egyszerűen csak kíváncsiak, szeretik felfedezni a testüket, és közben előfordulhat, hogy olyan módon fogják megérinteni magukat, ami kellemes érzéseket válthat ki belőlük.”
- Kapcsolódó: Intim részek: hogyan is nevezzük őket?
Persze az is igaz, hogy valószínűleg egyetlen szülő sem örülne neki, ha a gyereke a játszótér kellős közepén kezdené el simogatni magát. Ezekben a nyilvános, kínos szituációkban szokták ösztönösen elhagyni a szülők száját, a “Nem szabad!” vagy a “Ne nyúlj magadhoz!”-hoz hasonló felkiáltások. A szakértő szerint ezzel a reakcióval több probléma is van. Először is, mivel egy természetes viselkedésről van szó, teljesen felesleges a tiltása, helyette sokkal fontosabb lenne, hogy a szülő pozitív módon próbálja meg kezelni a helyzetet azzal, hogy például megtanítja a gyerekének az egészséges határokat. Ráadásul az előbbi tiltó felkiáltások akár a visszájára is fordulhatnak, hiszen egy csapásra felhívják a környezet figyelmét a gyerek viselkedésére – és ezzel meg is szégyenítik.
Kerüld a feltűnést!
A pszichológus azt javasolja, hogy még akkor is próbálj meg nyugodt maradni, ha a gyerek a lehető legalkalmatlanabb helyen és időben kezd el magához nyúlkálni. “Különösen a kisgyerekek esetében igaz, hogy ha nagy figyelmet kap egy-egy negatívnak bélyegzett viselkedésük, akkor az csak még jobban felkelti a kíváncsiságukat, és később szándékosan is megpróbálhatják majd feszegetni a határaikat” – mondja dr. Cook. Más szóval, ha azt akarod, hogy gyermeked ne fogdossa a micsodáját az nagyszülőknél tartott családi vacsora közben, akkor vegyél egy mély levegőt és ölts pókerarcot.
Beszéld meg a gyerekeddel, hogy mikor, milyen helyzetekben szabad megérintenie magát anélkül, hogy megszégyenítenéd a viselkedéséért
Jelentet tehát jobb nem rendezni, de igenis fontos, hogy beszélj a gyerkőccel a viselkedéséről. Dr. Cook szerint: “Amint a gyermeked óvodába vagy iskolába megy, életkortól függetlenül érdemes vele elbeszélgetni arról, hogy mikor és hol, milyen helyzetekben szabad megérinteni az intim testrészeit”. (Lefekvéskor például nem nagy ügy, de az óvodai foglalkozás közben már nem feltétlenül jó ötlet.)
Fontos, hogy még véletlenül se társíts szégyenérzetet a maszturbáláshoz. Nem szabad azt éreznie, hogy amit tesz, az rossz, bűnös dolog. Ha a nemiség és a bűntudat fogalma összefonódik a fejében, akkor hosszú távon érzelmi sérülés is kialakulhat benne.
Használd bátran ezeket a példamondatokat!
Ha még mindig túlságosan kínosnak érzed a témát, és nem tudod, hogyan kellene elkezdened beszélgetni róla a gyerekeddel, használd bátran a dr. Cook által összeírt példamondatokat.
- Nyilvános helyen a legjobb, ha távol tartjuk a kezünket a nadrágunktól.
- Ha úgy érzed, hogy meg kell igazítanod, vagy vakarnod valamit a bugyidban, kisgatyában a legjobb, ha olyan helyed csinálod, ahol egyedül vagy.
- Most, hogy már nagyfiú/nagylány vagy, fontos, hogy a nadrágot/bugyit otthon is magadon tartsd.
- Semmi baj nincs azzal, ha odanyúlsz. De ilyesmit csak olyankor illik csinálni, ha egyedül vagy.
Mindezek mellett a szakértő azt tanácsolja, hogy a beszélgetés közben ne kiabálj, vagy éppen suttogj, legjobb, ha egyszerű, tényszerű hangnemben beszéled meg vele ezt a témát, pontosan úgy, mintha arra kérnéd, hogy asztalnál adja oda a sót.