Gyerek

Így tanítsuk meg könnyedén a helyes orrfújást

A náthás tünetek kifejezetten gyakorinak számítanak a hidegebb hónapok közeledtével. Ilyenkor kiemelten fontos a rendszeres orrfújás, mivel ezzel hatékonyan elkerülhetőek a pangó orrváladék miatt kialakuló további betegségek.
2023. Október 04.
FOTÓ: GETTY IMAGES
FOTÓ: GETTY IMAGES

A nátha és az orrdugulás az egyik leggyakoribb légúti tünet, amelyet számos kórkép előidézhet. Az orrlégzést akár teljesen ellehetetlenítheti az orrnyálkahártya kóros mértékű duzzadása (orrdugulás), ami különböző szövődmények forrása lehet. Következtében a melléküregek – az arc- és homloküreg – sem tudnak megfelelően szellőzni, a pangó váladékban elszaporodó kórokozók pedig könnyen fertőzéseket idézhetnek elő. A legkisebbek az orrfújásra maguktól még nem képesek, ezért ezt különböző orrszívó készülékek használatával kell a szülőknek megoldani. Legkésőbb óvodás korban azonban már ajánlott megtanítani őket az önállóságra. Ehhez az első lépés a tudatos orrlégzés.

A kisgyermekek a legtöbbször ösztönösen a szájukon át veszik a levegőt, ezért nagyjából kétéves korukban érdemes őket a tudatos orrlégzésre átszoktatni. Az orr megszűri és felmelegíti a belélegzett levegőt, elengedhetetlen a szaglás szempontjából, továbbá az orrlégzés még a hangképzésben is szerepet játszik. Ráadásul, ha egy kisgyermek tartósan a száján át veszi a levegőt, a beszédproblémák mellett akár arccsont- és fogfejlődési zavarok is kialakulhatnak.

Helyes orrfújási technika

Orrfújás előtt magyarázzuk el a gyermeknek, hogy ahhoz, hogy az orrjáratok megfelelően kitisztuljanak, nem mindegy, hogyan végezzük. Az egyszerre befogott, majd hirtelen mindkét oldalon fújt orr azért veszélyes, mert a megemelkedett nyomás miatt a váladék könnyen a melléküreg irányába indulhat, besűrűsödve pedig további gyulladásokat – arcüreg- vagy akár középfülgyulladást – okozhat.

Ehelyett a gyermek csukja be a száját, hajtsa egy kissé előre a fejét, majd először fogja be a zsebkendővel az egyik orrlyukát, majd a másikat, és határozottan, egymás után többször ismételve fújja ki! Ha készen van, következhet a csere. A folyamatot követően a használt papírzsebkendőt mindig dobja a szemetesbe, és mosson alaposan kezet! Fontos azonban kiemelni, hogy ha egy gyermek 5-6 éves koráig még nem tud tökéletesen orrot fújni, a szülő minden esetben szívja le a maradék váladékot orrszívó segítségével.

Milyen legyen a gyerekszoba klímája? A különböző légúti betegségek kialakulásában fontos szerepet játszik a lakáson belüli levegő minősége, hőmérséklete és páratartalma is.

 

Orrspray helyes használata

Az orrspray-k helyes használatát szintén érdemes kisgyermekkorban megtanítani akkor, ha már az önálló orrfújás is megy. Sokan követik el például még felnőttkorban is azt a hibát, hogy befújás közben hátrahajtják a fejüket, ami azért nem célszerű, mert így a hatóanyag csak az orrüreg felső részébe csapódik le. Ehelyett a fejet inkább kissé előrehajtva kell bevezetni a spray adagolófejét az egyik orrlyukba, a másikat pedig fogjuk be! Miközben megnyomjuk a pumpát, szívjunk be egy kevés levegőt az orron keresztül, ha pedig kész, a szájon át engedjük ki! Ahhoz, hogy a flakonból a teljes dózis kijöhessen, befújás közben mindig tartsuk egyenesen, ne döntsük meg vagy fektessük el!

Fiziológiás orrspray-t a sűrű orrváladék fellazításához is használhatunk. Ezek a kisgyermekek számára is ajánlott készítmények nem tartalmaznak más hatóanyagot, csupán víz és só megfelelő arányú elegyét. Orrfújás előtt adagolva nagyban megkönnyíthetik a folyamatot. Azokat a készítményeket azonban, amelyek orrnyálkahártya-lohasztó hatóanyagot is tartalmaznak, nem a váladékkal teli, hanem a már kiürített orrüregbe kell alkalmazni.