Gyerek

Ilyen előnyei is vannak a közös kertészkedésnek a gyerekkel

A következők miatt is érdemes együtt kertészkedni, növényeket gondozni a gyerekekkel.
2024. Augusztus 11.
(Kép forrása: Getty Images)

(Kép forrása: Getty Images)

A növények türelemre tanítanak

A kertészkedés szórakoztató, remek fizikai tevékenység, és közben türelemre is tanít, hiszen nem egyik napról a másikra kelnek ki, növekednek, hoznak virágot, termést. Érdemes rendszeresen megfigyelni a növényeket, mennyit fejlődtek – az ovis gyerekekkel akár fényképes, rajzos naplót is vezethettek erről.

Felelősségre tanítanak

A növényeknek törődésre van szükségük, rendszeres feladatokat kell ellátni a növekedésükhöz. Ha egy cserepes növényről van szó, ez a rendszeres öntözés, az időnkénti átültetés, ha pedig kerti virágok, zöldségek, növények, akkor az öntözésük mellett a gyomlálás, metszés és hasonlók. Próbáljátok ki, hogy például öntözési táblázatot készítetek, így ebbe minden locsolás után egy matricát tud beleragasztani a gyerek.

Szenzoros (érzékszeri) tevékenység

A kertészkedés minden érzékszervünkre hatással van. Különféle illata lehet a talajnak, a növényeknek és virágoknak és különleges a tapintásuk is. A kertészkedés során többféle textúrával, illattal, hanggal találkozhat a gyerek. Ezekhez kapcsolódóan érdemes megkérdezni tőle a következőket a kertben: Milyen színű növényeket lát? Hallja-e a levelek susogását? Milyen illatúnak érzi a virágokat, fákat, palántákat? Milyen érzete van a talajnak, amikor még száraz, vagy amikor már megöntöztétek, és milyen a növényeknek?

Fejleszti a finommotorikát

Az apró magok elültetése, a kézi ásóval ásás, a kisgereblye használata, a növények felcímkézése, és hasonló feladatok segítik a kéz apró izmainak erősödését is, fejleszti a finommotorikát. Ehhez kapcsolódó lehet a címkék megrajzolása, amit a különböző virágokhoz, fűszerekhez, zöldségpalántákhoz lehet használni.

Bővíti a szókincset

Mint minden hobbinak, úgy a kertészkedésnek is vannak saját szavai. Az új közös tevékenységről való beszélgetéssel a szókincs is bővül, emellett pedig elmélyítheti a tudását ebben a témában.

Pozitív hatással vannak a hangulatunkra, a jóllétünkre

A növényekben gazdag környezet már önmagában megnyugtató tud lenni, a kertészkedés pedig minőségi, nyugodt, békés közös időt is jelenthet. Emellett a szabadban töltött idő is fontos a mentális jóllétünkhöz is. A növények gondozása, és ennek köszönhetően a fejlődésük, virágzásuk vagy termésük a gyerek önbizalmára is pozitív hatással lehetnek, hiszen láthatja a munkája gyümölcsét.

(via BBC Tiny Happy People)