Gyerek

Jót tesz a vakmerő játék a gyerekeknek

Egy új kutatás szerint azok a gyerekek, akik több időt töltenek kalandos, vakmerő játékkal, kevesebb szorongásos és depressziós tünetet tapasztalnak, és ők boldogabbak voltak a koronavírus-járvány miatti első lezárások idején is.
2022. Május 27.
Jobb mentális egészséggel járhat a vakmerő játék a gyerekeknél (Fotó: Getty Images)

Az Exeteri Egyetem által vezetett tanulmányban azt kérdezték a szülőktől, hogy a gyermekeik milyen gyakran vesznek részt “izgalmas” játékokban, amelyek során némi félelmet és bizonytalanságot is megtapasztalhatnak.

Child Psychiatry & Human Development című folyóiratban publikált tanulmány egy olyan időszakban készült, amikor a mai gyerekeknek kevesebb lehetőségük van a felnőttek látóterén kívül a kalandos, vakmerő játékra, például fára mászni, biciklizni, magasról ugrani, vagy a felnőttek látóterén kívül játszani. A tanulmány során olyan elméleteket próbáltak letesztelni, amelyek szerint a kalandos játék olyan tanulási lehetőségeket kínál, amelyek segítik építeni a gyerekek ellenállóképességét, általa pedig a mentális egészségügyi problémák megelőzését – számolt be róla a medicalxpress.com.

A kutatók közel 2500, 5-11 éves kor közötti gyermek szüleit (427 szülőt Észak-Írországból, és 1919 szülőt Nagy-Brittaniából) kérdezték meg – kérdéseket tettek fel a gyerekek játékáról, az általános mentális állapotáról (a Covid-19 előtt), és a hangulatáról a Covid-19 miatti lezárás alatt. Úgy találták, hogy azoknak a gyerekek, akik több időt töltenek a szabadban, kevesebb az “internalizációs problémájuk”, amelyeket szorongásként és depresszióként jellemeztek. Továbbá ezek a gyerekek pozitívabbak voltak az első lezáráskor.

Ahogy arra számítottak, a hatások viszonylag csekélyek voltak – tekintettel a gyerekek mentális egészségét befolyásoló tényezők sokaságára. Az eredmények azonban következetesek voltak, még számos demográfiai változó – beleértve a gyermek nemét, életkorát, a szülők foglalkoztatási státuszát stb., és a szülők mentális egészségét – figyelembe vétele után is. Továbbá a Nagy-Britanniában végzett vizsgálat azt is megállapította, hogy az alacsonyabb jövedelmű családokból származó gyerekeknél a hatás hangsúlyosabb volt, mint a magasabb jövedelmű családokból származóknál.

“Minden eddiginél jobban aggódunk a gyermekeink mentális egészsége miatt, és az eredményeink rávilágítanak arra, hogy segíthetjük a gyermekek mentális egészségének védelmét azáltal, hogy bőséges lehetőséget biztosítunk nekik a kalandos játékra. Ez igazán pozitív, mert a játék ingyenes, ösztönös, és kifizetődő a gyerekeknek, elérhető mindenki számára, és nem igényel különleges készségeket” – idézte a portál Helen Doddot, a tanulmány vezetőjét, az Exeteri Egyetem gyermekpszichológiai professzorát.