Gyerek

Kilenc számolós játék a kisgyerekkel

A következő játékos elfoglaltságok a matematikai és számolási készségeket is fejlesztik.
2024. Április 28.
(Kép forrása: Getty Images)

Számolós séta

Válasszatok egy számot séta közben, és hozzá egy kategóriát, mint például fák, kutyák, kék autók, és hasonlók, és igyekezzetek ebből ennyit találni. Ha megvan, válasszatok új számot és kategóriát.

Mondókák

A mondókák között nagyon sok olyat találtok, amelyek számolósak: ilyen az Egy, – megérett a meggy…,, az Egy napocska jár az égen, Két csacsi legel a réten…, és honlók – ebben a cikkben gyűjtöttünk néhányat. Számoljátok ezeket az ujjaitokon mondókázás közben, így vizuálisan is láthatók, és hallhatja is a gyermek közben a számfogalmakat.

Hány darab kerül ide?

Számozz be egytől tízig muffin papírokat vagy papírtányérokat, majd keress ötvenöt darabot valamilyen dologból, például építőjáték elemekből. Tegyetek minden muffin papírba vagy tányérra annyit, amilyen számot ezekre írtál. Így jól látható lesz, hogy mennyivel több egyik szám a másiknál, vizuálisan is jól érzékelhetők a mennyiségek.

Színezzétek ki a számokat

Nagyobb mértben rajzold fel a számok körvonalait egytől tízig. Ezután fessétek ki, színezzétek ki a számokat, mindegyiket más-más színnel, mintával. Amikor készül az adott szám színezése, mondjátok is ki, hogy például „Kékre színezem a hármast”.

Tedd sorba

Válassz különböző méretű dolgokat a lakásból, például játékokat, majd kérd meg a gyermekedet, hogy rendezze ezeket sorba a méretük szerint. Ez segít megismerni az olyan fogalmakat, mint a kisebb, nagyobb, legkisebb, legnagyobb.

Keresd a formát

A geometriai alapfogalmakkal ismertet meg a játék, amiben különböző formákat kell keresni a lakásban. Post-it papírra rajzolj fel háromszöget, kört, téglalapot és négyzetet, majd kérd meg a gyermekedet, hogy keressen ilyen formájú tárgyakat, és ragassza fel a megfelelő formát rá. Amikor megtalálta, kérdezd meg, hogy mi alapján, hogyan azonosította be.

Hol helyezkednek el?

Ha képeskönyvből mesélsz, felolvasáskor nézzétek meg a képeket, és tegyél fel olyan kérdéseket, hogy például „Hol van a Hold?”, „A maci a fa alatt ül?”, „Melyik állat a nagyobb?”, „Hol van a legtöbb virág egymás mellett?”. Ezek a térbeli fogalmakkal is ismertetik, és a méretezéssel is.

Térképezzétek fel a házat

Szintén a térbeli ismereteket segíti, ha készítetek egy térképet a házhoz, akár a kerthez. Rajzoljátok bele a nagyobb bútorokat, objektumokat is, és közben kérdezz rá, hogy szerinte hol helyezkednek el egymáshoz képest, mennyire vannak közel és hasonlók.

Mérjetek

Főzés és sütés közben mérjétek ki közösen a hozzávalókat, mérleggel, mérőeszközökkel. Bevásárláskor pedig kérdezz rá, hogy szerinte két dolog közül melyik lehet a nehezebb, melyik a könnyebb.

(via, via)