A kérdés mindannyiunk számára eljön egy ponton: “Anya, kaphatunk egy háziállatot?!” Akár halat, kutyát, macskát vagy nyuszit kér a gyereked, ha már századszorra kérdezi meg, természetes, hogy elkezdesz gondolkodni rajta. Persze sok mindent mérlegelni kell, de az egyik fontos kérdés: készen áll-e a gyereked arra, hogy felelősséget vállaljon egy másik élőlényért.

Kép: Getty Images
Ha olyan háziállatot szeretne a gyereked, amelyért nem egyedül felelős, akkor a 6 -7 éves kor erre a legalkalmasabb, mondja Dr. Gerilyn Worthy-Thayer, klinikai szakpszichológus. Ha azonban az a cél, hogy az állat valóban a gyerek háziállata legyen, akkor várjunk vele 10 -11 éves koráig – teszi hozzá a szakértő.
Ezek persze nem kőbe vésett számok, inkább általános iránymutatások arról, hogy mikor birtokolja a legtöbb gyerek azt a képességet, hogy emlékezzen a háziállat etetésére, fürdetésére, takarítására és sétáltatására, valamint az empátiára, magyarázza Worthy-Thayer. „Néhány gyerek már 8 évesen nagyon érett. De vannak más gyerekek, akik talán még 10 évesen sem biztos, hogy felkészültek arra, hogy vállalják ezt a felelősséget. Ezt a szülőnek kell felmérnie. De általánosságban elmondható, hogy a harmadik vagy negyedik osztályos gyerekeknél már elvárható, hogy legalább fele részben vegye ki az állat gondozásából a részét” – mondta.
Honnan tudod, hogy a gyereked készen áll-e egy háziállatra?
Persze a gyerekek mindent megígérnek, csak lehessen kutyájuk, macskájuk. Érdemes végiggondolni, hogy mennyire kell őket noszogatni a napi teendőikben, a tanulásban, segítenek-e az otthoni teendőkben és ha igen, akkor ez mennyire rutinszerű vagy nem az.
Mérlegelnie kell azt is, hogy milyen másokkal a gyerek kapcsolata. Empatikusak, vagy még mindig eléggé magukra koncentrálnak? „Ha van egy háziállatunk, az nagyszerű módja annak, hogy empátiát és másokra való odafigyelést erősítsük a gyermekben. De ha tudod, hogy a gyermeked hajlamos arra, hogy meglehetősen impulzív legyen, és figyelmen kívül hagyja mások igényeit – nem önzésből, csak még nem érett meg erre a szintre -, akkor ezt talán érdemes megfontolni.”
És persze, ha beadod a derekad, akkor még mielőtt megérkezne a háziállat, beszéljétek át a szabályokat, teendőket, feladatokat. Fontos elmondani a gyereknek azt is, hogy az állatnak is vannak igényei és érzelmei, fontos, hogy mindig figyeljünk ezekre. A kutya (vagy macska) nem játék, amit előveszünk, ha épp ahhoz van kedvünk, hanem a társunk, a család részese, így akkor is fontosak az igényei, ha azok épp szembe mennek a kényelmünkkel. Ezeket is érdemes jó előre tisztázni, mielőtt belevágtok ebbe a kalandba.