A háziporatka egész évben jelen van lakásainkban, ám a fűtési időszak kezdetével egyre több gyermekkel jelennek meg a szakrendelésen a szülők, az atka allergiásokra jellemző tünetekkel – tudtuk meg dr. Somogyi Éva, gyermek tüdőgyógyásztól, az Allergia Központ orovástól, aki néhány praktikus tanáccsal is ellátta az érintetteket.
Poratka lehet?
– A poratka allergiát egy apró kis élőlénynek, a háziporatkának mikroszkopikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló beszáradt ürüléke okozza. Ennek a belégzése váltja ki az allergiás tüneteket. Sokszor egy krónikusan fennálló gyulladás (krónikus köhögés, orrdugulás, majd ezeknek szövődményeként jelentkező, visszatérő középfül-gyulladás) hívja fel a figyelmünket arra, hogy fel nem ismert allergia bújhat meg a gyermek panaszainak hátterében – mondja Somogyi doktornő. Mivel a fűtési szezonban szárazabb a levegő, így a poratka ürüléke könnyebben megtapadhat a szőnyegben, bútorkárpitban vagy a gyermek ágyneműjében, ami aztán ismét a levegőbe kerülve és belélegezve allergiás tüneteket (orrfolyást, viszketést, szemgyulladást, köhögést, tüsszögést, krákogást) válthat ki. A hideg idő beköszöntével a gyermek egyre több időt tölt a fűtött, zárt lakásban az allergénnel, ezért a háziporatka allergiások tünetei ilyenkor fokozódhatnak.
Így mérsékelhetők a poratka tünetei a gyermeknél
– Az allergiás tünetek mérséklődését – a szakorvos által javasolt kezelés betartása mellett – az atkaszám csökkentésével érhetjük el – figyelmeztet dr. Somogyi Éva, aki az alábbi óvintézkedések betartását tanácsolja az érintett szülőknek:
Cseréljük rendszeresen az ágyneműt!
Mivel az atka a lehullott hámsejtekkel táplálkozik, így az ágynemű a poratka legkedveltebb élőhelye. Elengedhetetlen tehát a hetente történő ágyneműcsere, és az ágyneműk legalább 60 fokon történő mosása. Ne feledkezzen meg a matracok, párnák és takarók tisztításáról sem, a tollpárnákat és tollpaplanokat pedig ajánlott antiallergén ágyneműre cserélni.
Kerüljük a függönyöket, szőnyegeket, falvédőket!
A függönyön, bútorkárpitban, padlószőnyegben és falvédőkben is szívesen időzik a poratka, ezért, különösen a gyermek szobájában, érdemes ezeket kerülni. Amennyiben megoldható, elsősorban a könnyen mosható és takarítható felületeket (pl. csempe, hézagmentes parketta, redőny) részesítse előnyben, és válasszon sűrűbb szövésű vagy szintetikus anyagokat. Fontos, hogy hetente legalább egyszer felporszívózza a szőnyeget, és porszívózza le a hálószobában lévő sík felületeket is. A portalanításhoz használjon nedves törlőkendőt, hogy elkerülje a poratka részecskék terjedését a levegőben! A szőnyeg-és bútortisztításakor kerülje a hagyományos textil porzsákos és a portartályos rendszerű porszívót, és használjon olyan nagyteljesítményű gépet, ami hatékonyan segít megszabadulni az allergiát okozó ürüléktől, és nem fújja vissza a levegőbe azt. A HEPA szűrős porszívók megakadályozhatják, hogy az atkák átjussanak a porzsákon; de jól használhatóak a vízszűrős technológiával ellátott gépek is a poratka allergiás gyermek környezetében.
Korlátozzuk a plüssjátékokat!
A gyerekek plüssállatai is igen komoly tenyészhelyek, ezért a poratka allergiás gyermek környezetében korlátozza a plüssjátékokat! Vásároljon gépben mosható plüssöket, ezeket hetente mossa ki, és 20 percre dobja a szárítógépbe! Amennyiben a kedvenc plüssjáték nem mosható gépben, jó megoldás lehet a fagyasztás is, hiszen az atkák a nagyon alacsony, fagyos hőmérsékleten is elpusztulnak. Ehhez tegye egy nejlonzacskóba, majd helyezze 48 órára a fagyasztóba a játékot, és ezt követően alaposan ütögesse át vagy rázza ki!
Óvatosan a párásítással!
Érdemes folyamatosan mérni a levegő relatív páratartalmát, mert a meleg páradús légkörben a háziporatkák nagyon elszaporodnak. Tartsa a páratartalmat 50-60 százalék között, ha szükséges, használjon páramentesítőt!
Szabaduljunk meg a porfogóktól a gyerekszobában!
A gyerekszoba legyen könnyen takarítható, és rendezett! Ne tároljon könyveket, felesleges porfogó tárgyakat, és mellőzze a nyitott polcokat a gyermek környezetében. A játékok rendszerezéséhez érdemes nagy műanyagdobozokat használni.
Útravalóul
Ha a szülők beszámolója és a gyermek tünetei alapján felmerül a poratka allergia gyanúja, akkor érdemes allergológus szakembert felkeresni, aki a kórelőzmények ismeretében allergiateszt elvégzését javasolhatja, pozitív eredmény esetén pedig megfelelő kezelést javasol a gyermek számára – mondja dr. Somogyi Éva.
Forrás: Allergia Központ