Az ismert brit séf, Jamie Oliver, épp Ausztráliában próbálja népszerűsíteni új szakácskönyvét, ám némileg lassítja a mű promócióját, hogy a gyermeknek szóló könyvet le kellett venni a boltok polcairól, miután panaszok érkeztek, hogy az könyv sztereotip módon ábrázolja az őslakos ausztrál közösséget – írja a BBC.
A 400 oldalas fantasy regény, a Billy és az epikus szökés, központi szereplője egy misztikus képességekkel bíró, közép-ausztráliai árvaházban élő őslakos lány, akit otthonából rabolnak el. Az őslakos vezetők szerint a könyv “káros sztereotípiákat” hordoz, és elbagatellizálja az aboriginal és Torres-szoros szigeti gyermekek fájdalmas történelmét, akiket kormányzati beolvasztási politikák révén szakítottak el családjaiktól.
Oliver bocsánatot kért, és elmondta, hogy “mélyen lesújtotta”, hogy fájdalmat okozott. „Soha nem állt szándékomban félreértelmezni ezt a mélységesen fájdalmas témát” – nyilatkozta.
A könyv kiadója, a Penguin Random House UK, hozzátette, hogy Oliver kérésére terveztek egyeztetést az őslakos ausztrál közösségekkel, ám ez “szerkesztési mulasztás” miatt elmaradt.
A kritikusok kifogásolták a könyvben található nyelvi hibákat és azt, hogy a főszereplő Ruby személyiségét túlságosan leegyszerűsítették.
„Ruby karakterének felületes kezelése emberi méltóságától fosztja meg őt, és ezáltal az összes őslakos és Torres-szoros szigeti közösséget” – mondta Sharon Davis, az őslakos oktatási szervezet, a Natsiec képviseletében.
A Natsiec szerint a történet könnyelműen közelíti meg az őslakos gyermekek elrablását, és alábecsüli az Ausztráliában zajlott erőszakos gyermekelválasztások okozta folyamatos traumákat.
A szervezet hozzátette, hogy napjainkban az aboriginal és Torres-szoros szigeti gyermekek tízszer nagyobb eséllyel kerülnek ki családjukból és helyezik őket nevelőotthonba vagy más intézménybe, mint a nem őslakos gyermekek.
Oliver elmondta, hogy kiadójával együtt úgy döntött, hogy világszerte visszahívja a könyvet a forgalomból.