Gyerek

Nem a problémákra reagál a gyermekvédelmi javaslatcsomag a szakértők szerint

Szakmai szervezetek szerint a szigorítás érdemben nem reflektál a problémákra, sem strukturális változás, sem több pénz nem lesz ettől még a gyerekvédelemben.
2024. Május 08.
Iustia
Kép: Getty Images

A nemrég benyújtott, több jogszabályt is módosító új gyermekvédelmi törvényjavaslat szerint, a gyerekek ellen elkövetett szexuális bűncselekményeknél nem lenne elévülés, azokat is büntetnék, akik tudnak a bántalmazásról, de nem szólnak, szigorítanák a gyerektáboroztatás feltételeit, és feketelistára kerülnének pornográf internetes oldalak. A javaslatcsomag tehát több ponton is szigorítaná a gyermekvédelmi törvényt.

„Érdemben akkor javulna a rendszer, ha egy átfogó strukturális reform történne a gyermekvédelemben” – nyilatkozta a Telexnek Szlankó Viola, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója. Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Alapítvány gyerekjogi szakértője a lapnak úgy nyilatkozott, hogy „Most a jelszó a szigorítás, a rendszer egészét érintő problémákat viszont nem tudják szigorítással kezelni.”  Szerinte „Az előterjesztés semmit nem mond arról, hogyan akarják a gyerekvédelem végletekig elfáradt, kizsigerelt és sok szempontból a társadalom szemében bizalomvesztetté vált szakmát megerősíteni.”

Az UNICEF Magyarország és a Hintalovon is tagja annak a gyermekjogi szervezeteket tömörítő Gyermekvédelmi Civil Koalíciónak, amely kidolgozta a Mit kíván a gyermekvédelem című szakmai anyagot, amelyben pontokba szedték, milyen változtatásokra lenne szükség a gyermekvédelemben. A Gyermekvédelmi Civil Koalíció elküldte az anyagot a Belügyminisztériumnak, és egy szakmai konferenciát is szerveztek, ám végül a szakmai ajánlások – például a családi pótlék emelése, önálló gyermekjogi ombudsman vagy hogy ne legyen miniszteri engedélyhez kötve, hogy egyedülálló fogadhasson örökbe – nem kerültek be az elkészült törvénycsomagba.

Szlankó Viola és Gyurkó Szilvia szerint is vannak azért olyan elemek a javaslatcsomagban, amelyeket előremutatónak tartanak. Ilyen az, hogy az edzőknek évente részt kellene venniük egy képzésen, amin megtanulnák, hogyan kell megfelelően bánni a gyerekekkel. Gyurkó Szilvia szerint pedig jó irány az elévülési idő megszüntetése, még akkor is, ha ez önmagában nem fog változást hozni.