A Családbarát Magyarország Központ és a BDO Magyarország ESG Tanácsadó Kft. felmérésének célja az volt, hogy azoknak a vállalatoknak a családbarát szemléletét és az intézkedések összegezze, amelyek rendelkeznek a Családbarát Hely tanúsító védjeggyel.
A kutatásból kiderül, hogy a családokat segítő megoldások növelik a munkavállalói jóllétet és elégedettséget. Továbbá az is kiderült, hogy a szervezetek fontosnak tartották, hogy emberként, és ne csak munkavállalóként tekintsenek az alkalmazottakra.
Az eseményen dr. Szuromi-Kovács Ágnes, a Családbarát Magyarország Központ ügyvezetője elmondta: a munka és magánélet egyensúlya egyre nagyobb kihívás a munkáltatók és munkavállalók számára. Ezért is tartotta fontosnak, hogy 2019-ben létrehozza a Családbarát Hely tanúsító védjegy programot. A tanúsítvány megszerzésére az ország bármely területéről lehet pályázni kis-, közép- és nagyvállalatoknak, szervezeteknek.
– Mára több mint 330 000 munkavállaló élvezheti a családbarát intézkedéseket a Családbarát Hely védjegyprogramon keresztül, nekik az élete élhetőbb, harmonikusabb lett, a munkájuk és a magánéletük összehangolása hatékonyabbá vált – mondta az ügyvezető.
Veisz Ákos, a BDO Magyarország ESG Tanácsadó Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a megkérdezett cégek négyötöde úgy látja, a védjegy megszerzése tovább inspirálta őket a munkavállalókat támogató programok erősítésében. Ezekkel ugyanis a munkavállalói jóllét és elégedettség is növelhető, amely pedig hozzájárul a munkavállalók megőrzéséhez. Legfőbb célja a megkérdezett szervezeteknek, hogy megtartsák a munkavállalóikat.
Jógyakorlatok
A kutatásban összegyűjtötték a munkavállalókat célzó intézkedéseket is, a jógyakorlatokat, ilyen a:
- rugalmas, illetve az otthoni munkavégzés;
- a munkavállalók megválaszthatják, hogy a hét mely napján dolgoznak az irodában;
- biztosítás, egészségpénztár, szűrőprogramok;
- képzések;
- a baba-mama szoba;
- a vállalati bölcsőde-óvoda;
- iskolai beiratkozás támogatása;
- céges könyvtár működtetése.
Esélyegyenlőség
Az előadásokat követően kerekasztal-beszélgetést rendeztek, amelyen részt vett Heiszler Gabriella, a SPAR Magyarország ügyvezető igazgatója és dr. Balog Ádám, a BKIK alelnöke. A moderátor Orbók Ilona, a BDO cégcsoport partnere és ügyvezetője volt. A szakemberek elsőként azt elemezték, hogy az esélyegyenlőség kérdése miként változott az elmúlt 20 évben.
– Húsz évvel ezelőtt ez nem volt még téma, míg mára igen. Ha pedig valami téma, akkor lesznek rendszerszintű, szisztematikus megoldások – véli Heiszler Gabriella.
– Húsz évvel ezelőtt még a munkavállalók küzdöttek a munkáért, most a munkaadó küzd a munkavállaóért. Nagyobb értéke lett a munkavállalóknak, és emiatt sokkal jobban odafigyelnek rájuk a vállalatok. Óriási érték lett a cégek számára minden munkavállaló – fogalmazott dr. Balog Ádám.
Az esélyegyenlőség kérdésével kapcsolatban a SPAR Magyarország ügyvezető igazgatója kijelentette: ez nem egy női probléma, ez mindenki problémája. A család és a családbarátság kérdése mindenkit érint. – Nemcsak a kisgyermekes édesanyákat, hanem a gyermekes édesapákat, illetve a beteg szülőről való gondoskodókat is érinti, hogyan van szervezve a munkája, milyen a munkakörnyezete – fogalmazott Heiszler Gabriella.
Természetesen sok munkavállaló még mindig nem érez komoly változást, hiszen sajnos még mindig vannak olyan cégek, munkahelyek, amelyek nem eléggé támogatóak, például akkor, ha a gyerek beteg.
(forrás: csalad.hu)