Gyerek

Nem minden cég csak munkavállalóként tekint az alkalmazottakra

Azokat a vállalatokat vizsgálták meg, amelyek rendelkeznek a Családbarát Hely tanúsító védjeggyel.
2023. November 22.
Iroda
Kép: Getty Images

A Családbarát Magyarország Központ és a BDO Magyarország ESG Tanácsadó Kft. felmérésének célja az volt, hogy azoknak a vállalatoknak a családbarát szemléletét és az intézkedések összegezze, amelyek rendelkeznek a Családbarát Hely tanúsító védjeggyel.

A kutatásból kiderül, hogy a családokat segítő megoldások növelik a munkavállalói jóllétet és elégedettséget. Továbbá az is kiderült, hogy a szervezetek fontosnak tartották, hogy emberként, és ne csak munkavállalóként tekintsenek az alkalmazottakra.

Az eseményen dr. Szuromi-Kovács Ágnes, a Családbarát Magyarország Központ ügyvezetője elmondta: a munka és magánélet egyensúlya egyre nagyobb kihívás a munkáltatók és munkavállalók számára. Ezért is tartotta fontosnak, hogy 2019-ben létrehozza a Családbarát Hely tanúsító védjegy programot. A tanúsítvány megszerzésére az ország bármely területéről lehet pályázni kis-, közép- és nagyvállalatoknak, szervezeteknek.  

–  Mára több mint 330 000 munkavállaló élvezheti a családbarát intézkedéseket a Családbarát Hely védjegyprogramon keresztül, nekik az élete élhetőbb, harmonikusabb lett, a munkájuk és a magánéletük összehangolása hatékonyabbá vált – mondta az ügyvezető.  

Veisz Ákos, a BDO Magyarország ESG Tanácsadó Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a megkérdezett cégek négyötöde úgy látja, a védjegy megszerzése tovább inspirálta őket a munkavállalókat támogató programok erősítésében. Ezekkel ugyanis a munkavállalói jóllét és elégedettség is növelhető, amely pedig hozzájárul a munkavállalók megőrzéséhez. Legfőbb célja a megkérdezett szervezeteknek, hogy megtartsák a munkavállalóikat.

Jógyakorlatok

A kutatásban összegyűjtötték a munkavállalókat célzó intézkedéseket is, a jógyakorlatokat, ilyen a:

  • rugalmas, illetve az otthoni munkavégzés;
  • a munkavállalók megválaszthatják, hogy a hét mely napján dolgoznak az irodában;
  • biztosítás, egészségpénztár, szűrőprogramok;
  • képzések;
  • a baba-mama szoba;
  • a vállalati bölcsőde-óvoda;
  • iskolai beiratkozás támogatása;
  • céges könyvtár működtetése.  

Esélyegyenlőség

Az előadásokat követően kerekasztal-beszélgetést rendeztek, amelyen részt vett Heiszler Gabriella, a SPAR Magyarország ügyvezető igazgatója és dr. Balog Ádám, a BKIK alelnöke. A moderátor Orbók Ilona, a BDO cégcsoport partnere és ügyvezetője volt. A szakemberek elsőként azt elemezték, hogy az esélyegyenlőség kérdése miként változott az elmúlt 20 évben.  

Húsz évvel ezelőtt ez nem volt még téma, míg mára igen. Ha pedig valami téma, akkor lesznek rendszerszintű, szisztematikus megoldások véli Heiszler Gabriella.

Húsz évvel ezelőtt még a munkavállalók küzdöttek a munkáért, most a munkaadó küzd a munkavállaóért. Nagyobb értéke lett a munkavállalóknak, és emiatt sokkal jobban odafigyelnek rájuk a vállalatok. Óriási érték lett a cégek számára minden munkavállaló fogalmazott dr. Balog Ádám.

Az esélyegyenlőség kérdésével kapcsolatban a SPAR Magyarország ügyvezető igazgatója kijelentette: ez nem egy női probléma, ez mindenki problémája. A család és a családbarátság kérdése mindenkit érint.  – Nemcsak a kisgyermekes édesanyákat, hanem a gyermekes édesapákat, illetve a beteg szülőről való gondoskodókat is érinti, hogyan van szervezve a munkája, milyen a munkakörnyezete fogalmazott Heiszler Gabriella.

Természetesen sok munkavállaló még mindig nem érez komoly változást, hiszen sajnos még mindig vannak olyan cégek, munkahelyek, amelyek nem eléggé támogatóak, például akkor, ha a gyerek beteg.

(forrás: csalad.hu)