Ha így haladunk, nem lesznek természettudományos tanárok. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Tanárképző Központjában, az ötéves osztatlan tanárképzés keretében mindössze 5 új hallgatót sikerült felvenni kémiatanár szakra valamilyen szakpárosításban – derült ki a felvi.hu adataiból, amit a Népszava vett észre. Kémia-matek szakra egy, kémia-magyar szakra szintén egy, biológia-kémia szakra három ember nyert felvételt.
Az osztatlan tanárképzés, különösen a természettudományos tárgyak esetében más egyetemeken ennél is rosszabb a helyzet. A legkritikusabb képzési terület az osztatlan tanári képzés, elsősorban itt képzik a közismereti, például magyart, történelmet, matematikát, természettudományokat, idegen nyelveket tanító tanárokat, akikből jelenleg a legnagyobb hiány van a köznevelésben. A felvettek száma (1550 fő), pedig alig haladja meg a tavalyi eredményeket, amikor az általános felvételi eljárásban 1458 hallgatót vettek fel osztatlan tanári képzésre. Tanárszakra idén az ELTE vette fel a legtöbb hallgatót, 737 embert, közülük a legtöbben angoltanárnak (191), történelemtanárnak (118) és magyartanárnak (105) készülnek. Az ELTE-en biológiatanárnak 42-en tanulhatnak tovább valamilyen szakpárosításban, matektanárnak 41-en, fizikatanárnak 12-en, kémiatanárnak, mindössze öten.
A Debreceni Egyetemen (DE) leginkább csak az angollal párosítva lehet természettudományos tanárnak tanulni: összesen 65-en jutottak be angolos szakra, közülük angol-biológia szakra 1, angol-fizika szakra 0, angol-kémia szakra szintén 0, angol-földrajz szakra 5, angol-matek szakra 4, illetve magyar-matek szakra 1 fő nyert felvételt.
A Szegedi Tudományegyetemen is az angol tarolt (55), közülük 3-an készülnek angol-biológia, 2-en angol-földrajz tanárnak. Angol-matek szakra senkit nem vettek fel, magyar-matek szakra 1 főt, kémiatanári képzést pedig meg sem hirdettek.
A Pécsi Tudományegyetemen ugyancsak az angol tanári szakok domináltak, 72 főt vettek fel. Közülük angol-biológia szakra 4-en, angol-matekra 3-an jutottak be, angol-fizikára és angol-kémiára pedig senkit nem vettek fel. Biológia-etika szakon 1, biológia-magyar szakon 2, biológia-német szakon 1 ember tanulhat tovább. Több szakpárosításban indítottak külön fizika- és kémiatanári szakokat, de ezekre még csak nem is jelentkezett senki.
Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen 2 diák tanulhat tovább angol-biológia, 2 angol-matek szakon, az angol-fizika és az angol-kémia senkit nem vonzott, az osztatlan tanári képzésben a legtöbb hallgatót (8 fő) pedig az etika-történelemtanár szakra vették fel.