Benedek Elek születésnapján, szeptember 30-án tartják a népmese napját 2005 óta. Amellett, hogy a mesék szórakoztató, kedves történetek a gyerekek és a felnőttek számára egyaránt, az esti mese rituáléja erősíti a kötődést a szülő és a gyermek között. De a három királylány/királyfi, a szerencsét próbáló szegény legény, a bölcs idős király, a vasorrú bába, és más pozitív vagy negatív szereplők történetei tanulságokkal, lelki útravalóval is szolgálnak.
Mi mindent lehet tanulni a mesékből, a népmesékből?
Gazdagítja a képzelőerőt
Az olvasott mese mindenekelőtt azért annyira fontos a gyerekeknek, mert mással összehasonlíthatatlan módon gazdagítja a képzelőerejüket. Érdekes helyszínekre utazhatnak, varázslattal és csodákkal találkozhatnak, mesebeli lényeket ismerhetnek meg a fantáziájuk segítségével. Közben pedig a mesék a gyerekeket körülvevő világról is megmutatnak fontos igazságokat, egy-egy történetbe csomagolva.
Bölcsességeket, életleckéket tanít
Ha elakadunk az utunkon, ne féljünk segítséget kérni; ha kíváncsiak vagyunk, elhagyjuk a komfortzónánkat, fejlődhetünk és kalandokban vehetünk részt; ha hazudunk, pórul járhatunk, stb. – a mesék alapvető bölcseleteket közvetítenek, egy történetbe ágyazva, metaforákon keresztül. Ezeket a képeket pedig életkortól függetlenül meg tudjuk érteni, és magunkkal vinni.
Le lehet küzdeni az akadályokat
A mesékben, népmesékben a legtöbbször van valamilyen próbatétel, megoldandó feladat, amivel olyan hétköznapi karaktereknek sikerül megküzdeniük, mint a legkisebb fiú vagy lány, aki elindult szerencsét próbálni. Ez arra taníthat, hogy ha a való életben gördül az ember útjába akadály, azt is le lehet győzni, és érdemes próbálkozni. A mesék félelmeket, ”belső sárkányokat” is a felszínre hozhatnak, ezekkel is segíthetnek szembenézni a történeten keresztül, egy biztonságos környezetben.
A tetteknek következményei vannak
A mesék egyszerűen érthető példákat állítanak arra, hogy a szereplőket a tetteik határozzák meg, ezáltal alakítva a sorsukat. Ezek a példák ugyan gyakran szélsőségesek, hiszen néha a jó cselekedetek aránytalanul nagy jutalommal, a nagyok pedig túlzott büntetéssel is járhatnak, de ezeken keresztül jobban meg lehet érteni a tanulságot, a mese ilyen módon tanít. A tanulság pedig az, hogy a tettek igenis számítanak, a meghozott döntéseknek van valamilyen eredménye, következménye.
Gyógyító ereje van
A mesék vitathatatlanul hatással vannak az olvasó, illetve a hallgató lelkére, és bölcsességei segíthetnek például olyan helyzetekben, amikor elakadtunk, szembe kell néznünk egy akadállyal – életkortól függetlenül. A Pszichoforyou portálnak Dr. Kalóczkai Andrea meseterapeuta beszélt arról, hogy minden életszakasznak megvannak a kihívásai – ilyenkor a megküzdési stratégiáinkra támaszkodunk: azokra a módokra, „amelyekkel felvesszük a harcot az előttünk tornyosuló »sárkánnyal« – illetve problémával szemben.”
A szakember szerint a megküzdési mód részben ösztönös, és a személyiségtől is nagyban függ; azonban előfordulhatnak olyan helyzetek is, amikor valamilyen oknál fogva a hozzánk közel álló stratégia nem vezet eredményre. Ilyenkor szükség van tanulásra, új módszer elsajátítására, amiben a mesék sokat segíthetnek, a bennük fellelhető szimbolikus és archetipikus minták segítségével. „A gyerekek még ösztönösen élik meg a mesét, a felnőtteknél azonban már előtérbe kerül a tudatosság, a gondolkodás. A mesék oldják, előhozzák a tudattalant, és asszociációkra építve feldolgozhatjuk, elemezhetjük, hogyan kapcsolódik a saját életünkhöz a probléma, amellyel a főhős szembenéz.”
Felhasznált források: learningthroughliterature.com, turnerstories.medium.com, pszichoforyou.hu
Nyitókép forrása: Getty Images
Forrás: Gyerekszoba.hu