Az alábbiakban egyszerű és hatásos otthoni módszereket mutatunk, amelyekkel hamar búcsút inthetünk a náthás, bedugult orrnak és az állandó szipogásnak.
Hidratálás kívül és belül
A megfelelő páratartalom segíthet a légutak hidratálásában és megakadályozza az orrnyálkahártya kiszáradását. A gyakori szellőztetés kulcsfontosságú, sőt, érdemes párásító készülék beszerzésén is elgondolkodni, ha gyermekünk fogékony a légúti betegségekre.
A levegő megfelelő nedvességtartalmának biztosítása mellett a folyadékbevitelt is érdemes növelni, mivel a sok folyadék az orrváladékot is folyékonyabbá, könnyebben kiüríthetővé teszi. A nátha tüneteinek enyhítésére adhatunk a gyerekeknek gyógyteát – például kamillát, hársfát, csipkebogyót –, amelyet egyéves kor felett mézzel és citrommal is ízesíthetünk.
Pihenés, megemelt fejrész
A náthából való felépülést semmi sem támogatja úgy, mint a pihenés és az immunrendszert serkentő alvás. Ehhez teremtsünk nyugodt, kényelmes környezetet. Orrfolyás esetén érdemes a gyermek feje alá plusz párnát tenni – vagy a fejvégénél megemelni a matracot –, ami segíthet megelőzni az orrdugulást és az orrváladék felhalmozódását a légutakban.
+TIPP Egy meleg fürdő vagy zuhany a fokozott pára által segíthet fellazítani az orrváladékot és enyhíteni a légzési nehézségeket. Célszerű lefekvés előtt alkalmazni.
Tiszta orrjáratok
Az óvodás korú gyermekeket már célszerű megtanítani előbb a tudatos orrlégzésre, majd az önálló orrfújásra. A kisebbek orrüregének kitisztításáról a szülőknek kell gondoskodni: annyiszor szívják orrszívó készülék segítségével az orrukat, ahányszor szükség van rá, azaz erős nátha esetén akár egy órán belül többször is. Sűrű váladék és bedugult orr esetén a szívást vagy a fújást megkönnyíti, ha előtte – már csecsemők számára is ajánlott – sós vizet tartalmazó orrspray-t alkalmazunk, amely amellett, hogy javítja az orrnyálkahártya hidratáltságát, segít fellazítani a sűrű, letapadt váladékot is. A gyógyszertárban vény nélkül elérhetőek a gyermekek számára is biztonságosan adható készítmények, amelyek hatékonyan enyhítik a náthával járó kellemetlen tüneteket. Érdemes olyan terméket választani, amely a tünetek enyhítése mellett regenerálja is az orrnyálkahártyát. Az orrspray-k használata előtt mindig tisztítsuk meg az orrüreget!
Módszerek, amiket kerüljünk gyermekek esetében
Mentolos vagy eukaliptuszos krémek: bár felnőttek számára hatékonyak lehetnek a nátha kezelésében, a kisgyermekeknél légúti irritációt okozhatnak. A 2 évesnél fiatalabb gyermekeknél kifejezetten kerülni kell az ilyen készítmények használatát.
Dekongesztáns orrspray-k: a vény nélkül kapható érösszehúzó hatású orrspray-k használata nem ajánlott kisgyermekeknél, egyrészt mellékhatások jelentkezhetnek, másrészt az orrnyálkahártyát is károsíthatják.
Vitaminok: bár szedésük segítheti a gyógyulást, figyelni kell rá, hogy csak a korosztályuknak megfelelő készítményt kapják a gyermekek, az ajánlott – és nem a sokszorosára emelt – dózisban, de még ezek szükségességéről is javasolt egyeztetni a gyermekorvossal.